מפעל פניציה באזור התעשיה ציפורית, המייצר זכוכית שטוחה, ייסגר לאחר 85 שנה עקב קשיים כלכליים. ההסתדרות הגיעה להסכמות מול הנהלת המפעל ובעליו קרן ההשקעות פורטיסמו, על מתן פיצויי פיטורים מוגדלים ל-300 העובדים במפעל, לצד הטבות נוספות.

בשנים האחרונות סבל המפעל, שמייצר זכוכית שטוחה, מירידה בהזמנות וצבר חובות גבוהים. עם פרוץ משבר הקורונה הודיעה ההנהלה להסתדרות על החלטת קרן פורטיסמו לעצור את פעילות המפעל, ובהמשך הוחלט על סגירתו המוחלטת ופיטורי 300 עובדיו. המפעל ממוקם באזור התעשיה ציפורית שבנוף הגליל, ומאז 1934 מייצרים עובדיו זכוכית שטוחה. מרבית העובדים במפעל הם עובדים ותיקים שגילם הממוצע הוא 50, ורבים מהם הם דור שני או שלישי במקום, בנים ונכדים של עובדי פניציה.

לפי הודעת ההסתדרות, בראשית דרכו של המו"מ הצהירה ההנהלה כי לא תשלם לעובדים פיצויים מעבר לחוק. למרות הצהרות אלה, עמדה ההסתדרות על תשלום פיצויים מוגדלים לעובדים המפוטרים, והצליחה להשיג להם תנאים מיטיבים בהתאם לשנות הוותק שלהם במפעל. בין היתר יקבלו העובדים פיצויים מוגדלים של עד 50% מעבר לקבוע בחוק ומענק של עד שני חודשים נוספים מעבר לתקופת ההודעה המוקדמת לפיטורים. בנוסף, עובדים שיעסקו בפעילות הייחודית והמסוכנת של פירוק התנור המרכזי במפעל, יקבלו מענק מיוחד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר ההסתדרות במרחב עמקים צפוני, לאון פרץ: "אנו חותמים על ההסכם בלב כבד. למרות ניסיונותינו למנוע את סגירת המפעל, אני גאה בכך שהצלחנו לפחות להשיג עבור העובדים מרווח נשימה בזמן משבר כה קשה".