מיד כשכל הבלאגן התחיל פרסמתי בפייסבוק שאני מנקה בתים. בקטע ארכיטיפי כזה, להמשיך להביא אוכל לשולחן. אפילו הגדלתי והשתמשתי בשם המשפחה כדי לקדם את העסקים – אמא שלי היא סוג של גורו ניקיון אצלנו בקיבוץ, "זה בטוח יביא לקוחות" חשבתי. ואכן, מיד התחילו הטלפונים זורמים וסידרתי לעצמי לוח זמנים שבועי עם שלושה, ארבעה בתים ביום, והייתי בעננים.

כלום לא השתנה, העולם בשלו ואני בשלי. מתמודדים.

לא. ראשית, לנקות בתים של אחרים זה לא כמו לעשות ספונג'ה חפיף בדירה הקטנה שאנחנו חיים בה. מה גם שבבית אני יכול לנקות בכל רמת גימור שבא לי: אגיע לזה שבוע הבא או מתישהו או אף פעם לא. כאן יש צד שני לעסקה, ויש ציפייה לסטנדרט שאני לאו דווקא עומד בו, גם אם אני הבן של…

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ואולי אולי יש אנשים שיכולים לנקות שלושה בתים ביום אבל אני והגב שלי לא נמנים עליהם.
הפסקתי.

בדרך גם ניסיתי להיות חקלאי, אבל זה סיפור לפעם הבאה (צילום: אלבום פרטי)

 

 

 

 

 

חמ"ל שוקק של חזרה לשגרה

אחר כך הגיע הגל האופטימי השני: נכנסתי ללוחות דרושים באינטרנט ושלחתי קורות חיים לכל משרה שדרישות הבסיס שלה היו, פחות או יותר – דרוש איש עם דופק. אבל, בכל האתרים קיבלתי תחושה שאלו אתרי חיפוש עבודה יותר מאשר אתרי מציאת עבודה.

אמרו בחדשות שאט אט המשק יחזור לפעילות, והשתמשו בהתחלה במילים כמו "אסטרטגיית יציאה" ואחר כך השתכללו ל"מתווה"

בכל אופן, פיזור קורות חיים לאוויר הדיגיטלי אמור להניב איזה שהוא פרי, לא ככה? לא. עבר זמן מה, ונאדה. אפילו לא טלפון אחד. מה? אני לא שווה אפילו החלקה אחת ימינה? קצת מעליב.

אבל אמרו בחדשות שאט אט המשק יחזור לפעילות, והשתמשו בהתחלה במילים כמו "אסטרטגיית יציאה" ואחר כך השתכללו ל"מתווה", אז בטוח מישהו פה יודע מה הוא עושה.

נכנסתי למקום שלהבנתי, אמור להיות חמ"ל שוקק של חזרה לשגרה והתאוששות – אתר שירות התעסוקה הישראלי. או לשכת התעסוקה. אני מודה שאני לא בטוח מה ההבדל.

אממממ…

מתוך אתר שירות התעסוקה

אולי צריך להקיש קוד פתיחה מיוחד, או להכיר איזה דלת סתרים

אז מסתבר שגם בחודש מאי לא תתקיים קבלת קהל בסניפים. אוקיי התחלה קצת קרירה, אבל אנחנו נתגבר על זה. בכל זאת, ואת זה אני יודע גם על בשרי, קשה להרים את עצמך מ-0 ל-100 אחרי יותר מחודשיים, מותר וצריך לקום רגע, לנער את האבק מהבגדים, ורק אז להאיץ.

הרושם הראשוני שלי הוא שהאתר של שירות התעסוקה דומה במקצת לאתרים הפרטיים. אז נכון, הצבעים ממלכתיים והפונט מיושן יותר, אבל התחושה אותה תחושה, שאתה פה כדי לחפש, אולי אם רוצים למצוא, צריך להקיש קוד פתיחה מיוחד, או להכיר איזה דלת סתרים.

בכלל, עניינים של נגישות דיגיטאלית נורא מעצבנים אותי. הרי לא צריך לבזבז שום חומר פיזי, כדי לגרום לאתר להפוך נגיש יותר… אז למה למשל, אחרי שמגישים את טופס ההרשמה ללשכה, אין קישור מיידי לאתר ולחיפוש עבודה בפועל? זה כמעט כאילו יש פרוצדורה נפרדת למבקשי דמי אבטלה ולמחפשי עבודה. זה נראה לי מוזר.

יחס של 6,300 על 300,000

להבנתי, לשכת התעסוקה לא אמורה להיות צינור "להלבנת" כספי אבטלה.
זאת אומרת, היא לא שם כדי ליישר קו עם ביטוח לאומי מי רשאי לקבל דמי אבטלה ומי לא, אלא כדי לעזור לכל אדם המעוניין בכך, למצוא עבודה, ועדיף עבודה שתואמת את רצונו ויכולותיו.

משהו באתר מריח מנפטלין. פה הרי אמור לקרות הקסם, ההצתה של המנוע העצום של הכלכלה, אז איפה אתם?

לא משנה, לא ניתן לזה לקפל את המפרשים, יש רוח של שינוי באוויר.
חיפוש קצר והגעתי למפה שמפרטת את מספר מחפשי העבודה בכל אזור בארץ. בחישוב כולל יש כ-6,300 משרות על כמעט 300,000 מחפשי עבודה. אני לא מתמטיקאי גדול, אבל זה לא נשמע כמו יחס מעודד במיוחד.

המספרים לא לטובתי – מספר מבקשי עבודה ומספר המשרות המוצעות בכל אזור בארץ. מתוך אתר שירות התעסוקה

רגע, המספר הזה לא נראה נכון, לא מדברים בחדשות על למעלה ממיליון מובטלים?
משהו באתר מריח מנפטלין. פה הרי אמור לקרות הקסם, ההצתה של המנוע העצום של הכלכלה, אז איפה אתם?
האתר יצא לחל"ת?

ניגשתי לדבר המנכ"ל. אפילו לא מילה על משבר הקורונה.
לא חשבו לעדכן את דבר המנכ"ל לאור, נגיד, אירוע בקנה מידה עולמי? אירוע ששינה את התנהלותו של כמעט כל בית בישראל, והפך רבים מאיתנו לפונים פוטנציאליים לשירות התעסוקה?

השעה ה-12 של מפעיל המכונה

בתת סעיף בשם "דופק שוק העבודה" יש גרף שמגיע רק עד ינואר.
חבר'ה נו… אתם לא רציניים.
אתה לא בודק למישהו דופק כשהוא יושב לידך ומשחק פיפ"א 20.
לעומת זאת אתה בהחלט בודק אותו כל הזמן מהרגע שקרה לו משהו.

ואולי אני טועה בהכל, ומחר יתקשר אליי מישהו ויציע לי עבודה חלומית.

בתחושת חוסר אמון מסוים ניגשתי למלאכת החיפוש.
אני אגייס את מעט ההבנה שיש לי בדיגיטל ובביקורת אתרים, ואציין לטובה שהמנועי חיפוש משרות טובים למדי, ושולחים עדכונים למייל במינון לפי בחירה.
הגשתי כמה קורות חיים באותה תחושה שעשיתי בעבר, אבל יאללה. שלח לחמך.

אבל אז חפרתי שוב, יש כאן כמה משרות שצריך להתעכב עליהן.
למשל משרות שבדרישות שלהן רשום נכונות למשמרות של 12 שעות. זה חוקי בכלל? יש אפילו משרה של "מפעיל מכונה" במשמרות של 12 שעות. נאמר ככה, אני לא הייתי רוצה לעמוד ליד המכונה הזאת בשעה ה-12 של הפועל. יש גם משרות שמציעות פחות משכר מינימום. גם לא חוקי וגם, לאור המצב הכלכלי, לא מוסרי.

בקיצור מתוך כל המשרות המוצגות באתר יש "פחת". זה לא באמת 6,300 זה כנראה פחות.

ואולי אני טועה בהכל, ומחר יתקשר אליי מישהו ויציע לי עבודה חלומית.
מהשיטוט הקצר בשירות התעסוקה הישראלי, זה לא נראה לי סביר, אבל עד ממש לא מזמן, גם לסגור את כל העולם ליותר מחודשיים, לא היה נראה סביר.