כחמישים נציגים מארגוני העצמאים הפגינו היום (שישי) מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. למרות החום הכבד, המפגינים שהגיעו מרחבי הארץ מחו על היעדר מענה לעסקים ולעצמאים לנוכח משבר הקורונה. זו הפעם השלישית שהם מפגינים בשעות שלפני כניסת השבת מול הבית ברחוב בלפור. "אנחנו לא מבקשים נדבות, אנחנו מבקשים צדק" אמר עו"ד רועי כהן, נשיא לה"ב – לשכת ארגוני העצמאים. "הובטחה קרן בערבות המדינה לעסקים בסיכון, אמרו שיהיה מענק פיצוי להחזרת עובדים, הבטיחו דמי אבטלה לענפים שלמים שלא יודעים מה יהיה איתם ביוני או ביולי. פותחים את הים אבל את בריכות השחייה לא פותחים".

בין המפגינים ניתן היה למצוא עצמאים מתחומים מגוונים – מרופאי השיניים, דרך אמנים ועד בעלי המכללות הפרטיות. אוריאל רייטמן, בעל עסק לקייטרינג בת"א שחושש שהמענקים שהמדינה הבטיחה ועוד לא הגיעו, יוכלו לנעול את העסק שלו "אני סגור כמעט שלושה חודשים ומדובר בהפסד שנע בסביבות 4-3 מליון ש"ח" מספר רייטמן, "יש לי 400 עובדים, רובם סטודנטים, חיילים, בני נוער. הם אפילו לא בחל"ת – אין להם בכלל הכנסה ואני לא מדבר על זה שכנראה שרוב הכסף שהפסדתי לא יחזור".

הפגנת העצמאים בירושלים. 15 במאי. (צילום: דוד טברסקי)

הפגנת העצמאים בירושלים. 15 במאי. (צילום: דוד טברסקי)

"יש חוזה בין האזרחים למדינה" אומר רועי כהן, שסיפר שהבוקר שלחו יד בנפשם מעבד מוזיקלי ורעייתו שנכנסו למצוקה כלכלית. "אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד כשדברים כאלו מתקיימים. יש תיק קידום קהילתי, יש תיק קהילות, מה עם תיק העצמאיים והעסקים הקטנים? למה אף אחד לא לוקח אותו? המדינה הפנתה עורף לאזרחים" לדבריו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"הבטיחו עזרה ולא מקבלים אותה. לא מענק ראשון, לא שני ומעט מאוד מהמענק השלישי"

"לא שברו לנו את הגב, אנחנו מסוגלים לעבוד עוד עשורים כדי לשקם את הכלכלה. שברנו לנו את הלב" אמר משה יואלי, יו"ר איגוד קבלני מיזוג האוויר. "רמסנו את כבודנו, אנשים לא יודעים איך להגיע הביתה ואיך להביא אוכל לילדים שלהם". גם יואלי הזכיר את הכרזת הממשלה ומחה על כך שלא הייתה כלל התייחסות לעצמאים מצד המדינה. "יושבים 36 אטומים שלא יודעים מה זה מחסור – המדינה שלנו מנוהלת על ידי אנשים שאסור להם לנהל מדינה".

הפגנת העצמאים בירושלים. 15 במאי. (צילום: דוד טברסקי)

השחקנית אסתי זקהיים יו"ר שחם בהפגנת העצמאים בירושלים "רוצים לחזור לעבודה – אך לא יכולים. צריכים שיעזרו לנו". 15 במאי. (צילום: דוד טברסקי)

"ההפסדים שלנו נעים בסכומים של 15 אלף ש"ח בחודש. זה הכסף ממנו אנחנו חיים" אומר יהודה ברהם, ראש איגוד נהגי המוניות המאגד תחתיו 35 אלף נהגים. "הבטיחו עזרה ולא מקבלים אותה. לא מענק ראשון, לא שני ומעט מאוד מהמענק השלישי. אם ההבטחות לא יתקיימו – נסגור את המדינה. הנהגים יחסמו את הכבישים בתל אביב ובירושלים"