כ-31 מיליון ש"ח יועברו לרשויות הערביות במסגרת הקדמת מענק האיזון לצורך היערכות לסיום חודש הרמאדן וחגיגות עיד אל פיטר, כך הודיע אתמול (רביעי) משרד הפנים. על-פי ההודעה, הקדמת מענק האיזון תסייע לרשויות במתן השירותים החיוניים לתושבים, במיוחד על רקע המאבק בקורונה. הכספים יועברו בימים הקרובים.

מענק האיזון מחושב על פי הפער בין ההוצאה הנורמטיבית לתושב ברשות (על פי מאפייני הרשות) ובין ההכנסה בפועל של הרשות. במהלך מחאת ראשי הרשויות הערביים עלתה הדרישה לתקציב תוספתי למאבק בקורונה ולהתמודדות עם המשבר הכלכלי. משרד האוצר עמד על כך שהתקציב שיינתן יהיה מתוך מענקי האיזון הניתנים בסוף השנה. בדיוני ועדת הכנסת בנושא עלתה הדרישה לפחות להקדים את מתן מענקי האיזון.

ראשי הרשויות הערביות מפגינים מול משרד האוצר, 4 במאי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

משבר הקורונה ואירועי הרמדאן יצרו והעמיקו את המשבר הכלכלי הקיים במרבית הרשויות הערביות. בגלל חוסר הוודאות השלטונית לא הועברו לרשויות תקציבי תכנית החומש מ-2019. בעקבות כך החליטה הממשלה בינואר 2020 להעביר חלק מהתקציבים באופן מיידי לרשויות, אבל גם סכומים אלו לא הועברו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שר הפנים, אריה דרעי: "החלטתי להקדים את העברת הכספים לרשויות הערביות כדי לסייע להן ולתושבים בהתמודדותם עם החזרה לשגרה לצד הקורונה ולאפשר להם את ההכנות הדרושות לחג. אני מאחל לחברה הערבית בישראל חג עיד אל-פיטר שמח".