תקלה בגלאי גז על אסדת לווייתן הובילה לעצירת הפקת הגז מהאסדה בנוהל חירום, והפעלת הלפיד השורף את שאריות הגז שנותרו בה בהתאם לכללי הבטיחות. התקלה החלה הערב (רביעי) בין השעות 21:00 ל-22:00, ובתחילה הודיעה חברת נובל אנרג'י המפעילה את האסדה על 'אירוע תפעולי' באסדה. בשעה 23:00 הודיעה החברה כי התקלה בגלאי הפעילה התראה בשל חשד לדליפה, אך מדובר בהתראת שווא וכל מערכות הבטיחות באסדה עובדות כשורה. לדברי החברה, האסדה תחזור לפעילות בשעות הקרובות

להבת הלפיד של אסדת לוויתן נראית הערב ממרחק גדול, לפי סרטונים ששלחו תושבים ממושב צרופה במישור החוף הצפוני, ואף מהישוב קציר בואדי ערה.

זו לא השמש שזורחת בלילה. אלו להבות ענק מאסדת לוויתן שנראות למרחקים.
אנחנו מקבלים מאות תמונות מכל רחבי הארץ.
נראה שהאסון…

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פורסם על ידי ‏שומרי הבית‏ ב- יום שבת, 23 במאי 2020

בארגון "שומרי הבית", שניהל מאבק לשינוי מיקום האסדה והגברת הפיקוח עליה, מנו עד כה 23 תקלות באסדת לוויתן מאז החלה לפעול.

חברת נובל אנרג'י המפעילה את האסדה הודיעה: "בעקבות אירוע תפעולי באסדת לוויתן, הופסקה הפקת הגז באסדה ובהתאם לנוהלי הבטיחות של החברה הופעלו לפידי  האסדה לצורך פינוי הגז באופן בטיחותי. המשמעות היא כי מן החוף נראית להבה. נובל אנרג'י עדכנה את כל הגורמים הרלבנטיים ופועלת לחידוש אספקת הגז בהקדם. יצויין כי לא צפויה השפעה סביבתית ביבשה ובחוף".

שיעור הגזים הנשרפים בלפיד, מתקרב במיטבו ל-100%, אך עדיין כולל פליטות של חומרים מזהמים בהיקף מסוים, תלוי באיכות השריפה.

באיגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל הודיעו כי בשלב זה לא נרשמה כל חריגה בנתוני תחנות הניטור האוויר החופיות של האיגוד, המפקחות על הפליטות מאסדת לוויתן. אנו נוסיף לעקוב ולעדכן. יו"ר האיגוד אסיף איזק אמר: "אנו רואים בחומרה את התקלות החוזרות ונשנות באסדת לוויתן. אנו דורשים דיון דחוף של ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת לגבי התקלות והסיבות להן וכן לגבי פרסום כל התחקירים שבוצעו לאחר התקלות הקודמות – ועדיין לא הובאו לידיעת הציבור על אף פנייתנו ודרישתנו מהגורמים המוסמכים".

במשרד להגנת הסביבה עדיין מתקיימת בדיקה, האם תפעול האסדה נעשה בהתאם להיתר הפליטה שהוציא המשרד.

הלקוחות העיקריים של הגז ממאגר לוויתן נמצאים בירדן ובמצרים, אך למאגר יש חוזה גם עם חברת החשמל ופעילותו תורמת ליתירות הכללית של גז במערכת ההולכה הישראלית.

במשרד האנרגיה הודיעו כי "לפני מספר דקות בוצעה באסדת לוויתן סגירת חירום של האסדה, והופעל הלפיד. הדלקת הלפיד הינה אמצעי בטיחות ומונעת זיהום אוויר. כאשר יהיה מידע מפורט יותר על סיבות התקלה, נודיע על כך."