שר הכלכלה עמיר פרץ מבטיח חצי מיליארד שקל לטובת דמי אבטלה לעצמאים. פרץ הודיע על כך בציוץ טוויטר בו כתב "העצמאים הם חלק חשוב ביותר מהכלכלה הישראלית, הם אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים ביותר של המשק ואני גאה להוביל יחד עם שר הרווחה איציק שמולי את הנהגת הצעד הראשון בכלכלה האנושית – דמי אבטלה לעצמאים".

הודעתו של פרץ מגיעה על רקע פגישה שקיים אתמול יחד עם שר העבודה והווחה איציק שמולי ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עם נשיא לה"ב, לשכת העצמאים בישראל, עו"ד רועי כהן. בפגישה העלו שוב העצמאים את הדרישה לדמי אבטלה לעצמאים.

על פי הצעתו של פרץ, הממשלה תקצה חצי מיליארד שקלים שישמשו קרן ראשונית אלה יצטרפו תשלומי עצמאים לביטוח לאומי בשיעור של 0.25% מהכנסתם המדווחת. התקציב מטעם המדינה אמור לאפשר להתחיל בתשלום דמי האבטלה עוד בטרם יכנסו לקרן ההכנסות השוטפות מדמי הביטוח.

הבטחתו של פרץ תלויה בכח המיקוח שאיתו יגיע אל דיוני התקציב הקרוב, שכן, בשלב זה אין למשרד האוצר תכנית לייסד דמי אבטלה קבועים לעצמאים. עם זאת ייתכן שפרץ יזכה לרוח גבית דווקא מראש הממשלה שנפגש בתחילת החודש עם העצמאים והבטיח להם לבדוק כיצד ניתן ליצור דמי אבטלה לעצמאים.

למרות שיש מי שרואה בכך תיקון הכרחי לעוול היסטורי, יש גם התנגדות עקרונית להחלת דמי אבטלה לעצמאים, שבשגרה לא יכולים להיות מפוטרים. לכן יש חשש שדמי אבטלה ישמשו כמשכורת לתקופה של חופשה מעבודה.