עצמאי שחלה בסוכרת יוכר על ידי הביטוח הלאומי כנפגע תאונת עבודה, כך קבע בית הדין לעבודה בתל אביב (בת ים). השופטת יפית מזרחי-לוי קיבלה את טענת התובע, שגובתה בחוות דעת מקצועית, לקשר סביר בין התפרצות המחלה לבין מצוקה כלכלית אליה נקלע בפתאומיות.

התובע, יליד 1974, היה בעליה של חברה קטנה להספקת שירותי תוכנה. בעקבות ביקורת שערך מס ההכנסה בסוף שנת 2014, בוטלה הטבת הטבת מס משמעותית לה זכה מהמדען הראשי, והוא נדרש לשלם לרשויות המס החזרים רטרואקטיביים.

מרגע הביקורת, טען התובע, הוא נכנס ללחץ נפשי רב בשל החובות אליהם נכנס. הוא החל להרגיש ברע, ירד במשקלו ואף הרגיש שראייתו הולכת ונפגעת. כשלושה חודשים לאחר הביקורת, העלתה בדיקת דם כי הוא סובל מסוכרת נעורים (סוג 1).

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פרופ' שמעון גליק, שמונה כמומחה על ידי בית הדין בהסכמת התובע והביטוח הלאומי, קבע כי "סביר להניח שקיים קשר סיבתי בין האירוע בעבודה לבין הופעת הסוכרת. ההתפרצות הייתה דרמטית והתרחשה זמן קצר לאחר האירוע הקשה שעבר התובע".

על פי פרופ' גליק, סביר להניח שאילולא קרה האירוע בעבודה, הופעת המחלה הייתה נדחית לפרק זמן מאוחר יותר בחייו של התובע. שכן מחלה זו נוטה להתפתח במשך זמן רב עד ההתפרצות הנגרמת מירידת מספר התאים המייצרים אינסולין מתחת לסף מסויים. "עיתוי התפתחות סוכרת קלינית לפעמים נקבעת על ידי גורם דחק כמו זיהום או כמו דחק נפשי חזק כמו במקרה של התובע. זה מקובל על ידי כל המומחים בשטח ובכל הספרים על סוכרת", הסביר.

השופטת מזרחי-לוי ציינה בפסק הדין כי מדובר בתיק ייחודי, שכן מדובר במחלה שנגרמה בשל אירוע נקודתי ולא בשל אירועים מתמשכים, שהשלכותיהם הבריאותיות מתוארות במפורט יותר בפסיקה ובספרות הרפואית.

השופטת הוסיפה כי בית הדין לא מצא הצדקה עובדתית או משפטית שלא לקבל את חוות דעתו של המומחה, שנתן משקל משמעותי לכך שחלפו כשלושה חודשים בלבד בין האירוע החריג להתפרצות הסוכרת, ולא סבר כי קיימים גורמים משמעותיים נוספים שעשויים היו לגרום להתפרצות המחלה.