משרד האוצר פרסם הערב (שלישי) תכנית עידוד החזרה לתעסוקה. על פי התכנית, בעל עסק יקבל מענק חד פעמי בסך 7,500 שקלים על כל עובד שיחזיר לעבודה אחרי ה-1 ביוני. מעסיקים יזכו גם למענק בסך 3,500 ₪ על כל עובד שהוחזר לעבודה מחל"ת החל מה-1 במאי. המענק אמור צפוי להינתן למעסיקים בארבע פעימות חודשיות החל יולי.

במסגרת התכנית, המענק יינתן גם על עובדים במשרה חלקית, ויחול על כל עובד בעל שכר של 3,300 שקלים ומעלה. בנוסף הודיע האוצר כי יקצה חצי מיליארד שקלים להכשרות מקצועיות בענפי תעשייה בעלי פריון גבוה.

שר האוצר ישראל כ"ץ: "מדובר במענק פשוט, ישים ואפקטיבי שנועד להחזיר למעלה ממיליון מובטלים לשוק העבודה מהר ככל האפשר במטרה להביא את המשק לצמיחה מהירה. המתווה יחל לפעול באופן מידי וייתן ודאות לעסקים בהחזרת עובדים, והוא מצטרף לשלל הכלים הנוספים לסיוע לעסקים שכבר ניתנו ועוד יינתנו בקרוב".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנשיאות המעסיקים והעסקים, הגוף המשותף של התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל ביקרו את התכנית של משרד האוצר. "אנחנו בתחילתו של הגל השני של הצמצומים והפיטורים, ולצערנו מדובר בסכנה ממשית לתוספת מאות אלפי מובטלים חדשים כתוצאה מהירידה בפעילות העסקית, כאשר חלק מהמפוטרים החדשים אף לא יצא לחל"ת בגל הראשון . יש חשיבות קריטית להקצאה נכונה של מנגנוני שימור העובדים לפי הצרכים בשטח ולא להחליט שוב על מנגנון בזבזני וחסר תועלת".

עוד נכתב בהודעתם כי "המעסיקים במשק שבים ואומרים- התוכנית האפקטיבית ביותר לשמור על המועסקים הנה תוכנית פיצויים מרכזית הכוללת פיצוי בגין ירידה במחזורים לצד מנגנון חכם לשימור המועסקים בעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. בנוסף, יש לאמץ את המודל הגרמני אשר יאפשר העסקה חלקית תוך השתתפות חלקית של המדינה בשכר העובדים. כל תוכנית אחרת תהיה בזבוז משווע של כספי מיסים ותביא לגידול באבטלה כבר בחודשים הקרובים".