השרב ששרר בישראל בשבוע שעבר גרם להבשלה מוקדמת של מספר זני משמש, נקטרינה ודובדבן, שכבר ניתנים לרכישה בשוק. זני הדובדבן המקדימים, שכבר הבשילו, הם 'בורלא', המהווה 15% מסך הדובדבנים הגדלים בישראל, ו'רויאל דון' הידוע כמתוק במיוחד, ומהווה 10% מהשוק.

לפי נתוני ארגון מגדלי הפירות בישראל, יבולי פירות הקיץ יעמדו על כ- 25,000 טון אגס, 115,000 טון תפוח, 100,000 טון אפרסק ונקטרינה, 6,000 טון משמש ו- 25,000 טון שזיף. ירון בלחסן, מנכ"ל הארגון אומר כי "השרב הכבד ששרר בכל חלקי הארץ הצריך את החקלאים להספק רב יותר בכל יום, בכדי לא להשאיר את הפירות להבשלה מואצת על העצים. כמויות הפרי יפות ואיכותיות ברוב זני הפירות, לאחר חורף גשום במיוחד ומנות קור. אני קורא לציבור לרכוש רק תוצרת ישראלית ולא ייבוא."

משמש (צילום: אייל כרמי אילת השחר)

 

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בארגון מעריכים כי יבול הדובדבן השנה צפוי להיות קטן ביחס לשנה שעברה עקב ברד וגשם שהזיקו לפריחתו, ויעמוד על כ-3,500 טון בלבד – 500 טון פחות מאשתקד. ההיקף הכספי של ענף הדובדבן בישראל מגיע קרוב ל- 100 מיליון שקלים בשנה. למעלה מ-90% מיבול הדובדבנים בארץ גדל בגליל ובגולן והשאר בהרי יהודה. הדובדבן הוא עץ ממשפחת הנשירים, הזקוק לאקלים קר ולפחות ל- 1,000 שעות של מנות קור בכדי להתפתח. פריחת הדובדבן מושפעת מהאבקה של דבורי הדבש, בלעדיה פריחתו לא תתאפשר.

בוסתן 'בראשית' בעין זיוון, אתר הקטיף העצמי הגדול ביותר בצפון גולן, יפתח את שעריו בשבת הקרובה ב- 30.5, לקטיף עצמי של הדובדבן, לצד שלל פעילויות לכל המשפחה, תערוכת כלים חקלאים ושפע של מקומות מוצלים לפיקניק. הפעילות בבוסתן תתקיים על פי תקן 'התו הסגול'.

דובדבנים (ארגון מגדלי הפירות בישראל)