החששות מתאמתים: משרד האוצר הציג הבוקר את תכנית הקיצוצים הראשונה תחת השר כץ. על פי החלטת המחליטים שהועברה היום למשרדי הממשלה, הממשלה תתבקש, כבר ביום ראשון הקרוב, לאשר קיצוצים רוחביים של 1.5% במצבת כוח האדם.

באוצר טוענים כי הסיבה לקיצוצים בצורך להימנע מהגדלת ההוצאה הממשלתית כתוצאה מעלויות הקמת לשכות למשרדי הממשלה החדשים, וכן הקצאת כח האדם הזמנית הדרושה למרכז השליטה להתמודדות עם מגפת הקורונה, שמוקמת במשרד הבריאות.

במסגרת תכנית הקיצוצים תופחת גם מצבת כוח האדם במשרדים המספקים שירותים חיוניים בזמן משבר הקורונה, ביניהם משרד הרווחה ומשרד הבריאות. במשרד הרווחה הקיצוץ יעמוד על 3.6 מיליון שקלים, ויכלול פיטורים של 15 עובדי מטה, ובמשרד הבריאות יקוצצו 4.3 מיליון שקלים ויפוטרו 23 עובדים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על אף שבהצעה נכתב כי כדי להימנע מפגיעה בשירותים לאזרח בזמן המשבר יקוצצו רק תפקידי מטה, במשרדים המדוברים אמרו ל'דבר' שבגלל העומס חסר התקדים, גם פיטורים אלו יפגעו ביכולתם להעניק את השירותים החיוניים.

במסגרת התכנית מציע האוצר למשרד הרווחה להחיל את הקיצוצים בתקנים גם על הביטוח הלאומי ועל שירות התעסוקה, שני גופים שאמורים לתת שירות למאות אלפי המובטלים במשק, ומשחקים תפקיד משמעותי ביכולת להתאושש מהמשבר הכלכלי.