משרד החינוך יציע לתלמידי השכבות הצעירות בבתי הספר היסודיים וגני הילדים להשתתף בתכנית 'בית הספר של החופש הגדול', פעילות חינוכית שתשלים את הזמן בו בתי הספר לא פעלו באופן מלא בשל התפרצות הקורונה, ותאפשר להורים לחזור לעבודה.

תכנית 'בית הספר של החופש הגדול', או קייטנות בית הספר, היא תכנית חינוכית בתקצוב ובאחריות משרד החינוך והרשויות המקומיות שהושקה לראשונה בקיץ 2014, תקופת כהונתו של השר שי פירון. התכנית נועדה להוות מסגרת קיץ חינמית או מסובסדת לילדים בתוך בתי הספר.

למי היא מיועדת? התכנית יועדה במקור לתלמידי כיתות א'-ב' והורחבה בהמשך לכיתות ג' ו-ד'. בעקבות משבר הקורונה החליט משרד החינוך להרחיב את בית הספר של החופש הגדול גם לילדי הגנים (גילאי 3 עד 6).

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מתי? על פי ההסכמות בין משרדי האוצר והחינוך והסתדרות המורים, שנת הלימודים ביסודיים ובגנים תסתיים ביום ראשון ה-13 ביולי. בית הספר של החופש הגדול יתחיל את פעילותו למחרת, ביום שני ה-14 ביולי, והפעילות תימשך שלושה וחצי שבועות – עד יום חמישי ה-6 באוגוסט. הקייטנות יפעלו בימים ראשון עד חמישי, מהשעה 8:00 עד 13:00. לתלמידי כיתות א' ו-ב' ולילדי הגנים תינתן אופציה של הארכת היום במסגרת צהרונים מסובסדת עד השעה 16:00.

איפה? הפעילות תתקיים במסגרת בתי הספר והגנים בהם התלמידים לומדים, כולל בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים (מוכש"ר). פעילויות הצהרונים יתקיימו באותם המבנים, אלא אם כן יימסר אחרת על ידי הרשויות המקומיות.

כמה זה יעלה? בשנה שעברה עמד תקציב התכנית על 250 מליון שקלים. כדי להקל על ההורים לילדים בגיל הרך החוזרים לעבודה בימים אלו, הוחלט להגדיל באופן משמעותי את התקציב והוא יעמוד בקיץ הקרוב על 700 מיליון שקלים. המחיר לתלמיד יסובסד על ידי המדינה, בהתאם למצב הכלכלי של היישוב.

ביישובים באשכולות למ"ס 4 עד 1 משרד החינוך משתתף במימון מלא של התכנית המופעלת ולכן ההורים אינם משתתפים במימון התכנית.

ביישובים באשכולות למ"ס 7 עד 5 בנוסף לסבסוד של המדינה ההורים ישלמו 360 שקלים לכל תלמיד.

ביישובים באשכולות למ"ס 10 עד 8 בנוסף לסבסוד של המדינה ההורים ישלמו 540 שקלים לכל תלמיד.

מי מפעיל? את רוב המסגרות מפעילים מורים הרוצים להמשיך להיות מועסקים בתקופת הקיץ, ובנוסף אליהם מדריכים שכירים (סטודנטים ובני נוער שסיימו קורס מדריכים צעירים מוכר ע"י משרד החינוך).

מה בתכנית? התלמידים יקבלו ארוחת בוקר קטנה וארוחת עשר. בין הפעילויות יהיו מפגשים חינוכיים-תרבותיים-ערכיים במתכונת של שיעורים, חוגים ומפגשי העשרה. הפעילות תכלול למידה במתכונת אלטרנטיבית לצמצום פערים שנוצרו במהלך הקורנה, ופעילות הפגתית כגון יציאה לטיולים, הצגות ואירועי תרבות מגוונים.