תשלום המכס על ייבוא דגים יופחת, כך החליט אתמול (רביעי) שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה למען אזרחי המדינה". ההחלטה התקבלה למרות שעל פי ארגון מגדלי הדגים הפחתת מכס שהתבצעה בשנת 2016 פגעה בייצור המקומי, ולא הובילה להורדת מחירים.

על פי שר האוצר מחירי הדגים בישראל כיום גבוהים בכ-25% בהשוואה לנהוג במדינות ה-OECD, והפחתת המכס תביא להוזלה של עשרות מיליוני שקלים למשקי הבית במחירי הדגים כבר בשנת 2020.

על פי ההסכמה שהושגה בין משרד החקלאות למשרד האוצר, מגדלי הדגים יפוצו על הסרת המכס בתמיכה של 10 מיליון שקלים בשנה שתתווסף לתמיכות הישירות בענף עמד על 30 מיליון שקלים בשנה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בריכות הדגים בקיבוץ חפציבה (צילום: אסף סולומון)

המכס על פילה אמנון קפוא צפוי לרדת מ-7.5 שקלים לקילוגרם ל-1.8 שקלים בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקלים לק"ג ל-1 ש"ח לק"ג. 

ארגון מגדלי הדגים: ״לא תהיה הוזלה״

בחודש מרץ התריע אלי שריר, יו"ר ארגון מגדלי הדגים, שההפחתה הקודמת במכס, משנת 2016, פגעה בייצור המקומי. שריר אמר כי המסקנה הנדרשת ממשבר הקורונה היא דווקא להבטיח את הבטחון התזונתי הלאומי דרך הבטחת הייצור המקומי. 

על ההסכם החדש אמר שריר כי הוא "מציג אופק ברור ובטוח יותר למגדלים. לשמחתנו, הצלחנו לקבע תפיסה לפיה הסרת מכסי מגן, שתפקידם לתמוך בחקלאות המקומית, תתבצע אל מול מנגנוני הגנה חלופיים לחקלאים, באופן של תמיכות ישירות כפי שנהוג בכל מדינות ה-OECD. אנו מאמינים כי הסכם זה חייב להיות הקו המנחה שעליו אין להתפשר, בכל מו"מ עתידי, של ענפי החקלאות, מול האוצר על הורדת מכסים".

על אף הפיצוי שיקבלו מגדלי הדגים, בארגון טוענים כי בשורה התחתונה, הצרכנים כנראה לא ייהנו מהורדת המכס "מניסיון העבר אנו יודעים שהיבואנים ורשתות השיווק מגלגלים לכיסם את הפחתת המכס וזו לא תמיד באה לידי ביטוי במחיר לצרכן".