מאות עובדי מערך הכבאות, מכל הארץ, יפגינו מחר (שני) בשעה 10:00 ברחבת הכנסת בירושלים. הכבאים מבקשים למחות על הפגיעה בהם ובתנאי עבודתם. על פי הודעת ההסתדרות ״לא תהיה כל פגיעה בפעילות המבצעית של המערך״.

במכתב ששלח יו״ר הסתדרות המעו״ף, גיל בר-טל, לכבאים היום נכתב: ״הגיעו מים עד נפש. אנחנו מתכוונים להפסיק את ההתנהלות הכוחנית, האגרסיבית ואת הענישה הקלוקטיבית והאישית כנגד העובדים ונציגותם״.

מחאת הכבאים נגד החלטות חד צדדיות של הנציב דדי שמחי(צילום ארכיון: ארגון הכבאים)

״אני מבקש מכל הכבאים ועובדי המערך להתאחד ולהגיע להפגנה בירושלים״ כתב בר-טל, ״מובהר כי אין להתייצב לדיוני משמעת בגין ביצוע הצעדים הארגוניים שאושרו על ידי ההסתדרות״.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יחסי העבודה במערך הכבאות רעועים מאז כניסתו של הנציב, דדי שימחי, לתפקידו בשנת 2017. לאחרונה החריפו יחסי העבודה במערך עוד יותר, לנוכח הנחייה שנתן הנציב לכבאים להתחיל ולבצע 'שמירות' על חשבון זמני המנוחה במשמרת.

משמרות הכבאים הן בנות 24 שעות, כשבין פעילות מבצעית אחת לאחרת, העשויות להמשך שעות ארוכות בתנאי דחק וקושי פיזיים, היו הכבאים רשאים עד כה לנוח. בוועד הכבאים מזהירים שההנחיות החדשות, שאינן מקובלות במדינות אחרות בעולם, ימנעו מהכבאים מנוחה, ועשויות להגביר את השחיקה בה נתונים לוחמי האש. עוד מזהירים בוועד מפני התפתחות מחלות מקצועיות ואף פגיעה בכשירות המבצעית באופן המסכן את הכבאים ואת הציבור.

מנוחת לוחמי האש הבוקר בשטח,אחרי לילה ארוך של מאבק באש בגזרת הישוב תרום. (צילום: דוברות כיבוי והצלה תחנת נחשון)

בנוסף, מלינים בהסתדרות על החלטת הנציבות לעכב את הסדרי הביטוח של הכבאים מול חברת הביטוח: "הכבאים מופקרים ומבצעים את עבודתם ללא ביטוח סיכונים בתוקף. המשמעויות לכך קריטיות ועלולות להמיט אסון כלכלי עליהם ועל משפחותיהם".

בהסתדרות הדגישו שבמהלך ההפגנה לא תהיה כל פגיעה בפעילות המבצעית של המערך וכי עובדי הכבאות המשובצים למשמרות יבצעו את עבודתם כסדרה.

תגובת נציבות הכבאות טרם נתקבלה ותפורסם לכשתתקבל.