למעלה מ-1,000 מנהלי עבודה בענף הבניה חתמו על עצומה הקוראת להשבתת אתרי הבניה במידה ולא ישונו נהלי הבטיחות בנושא הפעלת משאבות בטון. מנהלי העבודה מוחים על כך שהנהלים מטילים עליהם אחריות נוספת ובלתי סבירה, בתחום שלא הוכשרו אליו.

הנוהל החדש בנושא משאבות הבטון פורסם כבר בינואר השנה, ועורר מחאה מיד עם פרסומו. "היו מספר אירועים ותאונות ובמשרד העבודה מצאו פתרון קל. במקום להכשיר את מפעילי המכשירים הכבדים והמסוכנים הללו – זרקו את האחריות על מנהלי העבודה, השעיר לעזאזל של הענף" אומר ל'דבר' אמנון שינדלר, יו"ר הועד הארצי של מנהלי העבודה.

"גם ככה אנחנו קורסים מהעומס, אז עכשיו מטילים עלינו עוד אחריות שמעולם לא הוכשרנו אליה. איך זה הגיוני שמצפים מאיתנו לקרוא את הוראות היצרן של המשאבות – אבל ממפעילי המשאבה עצמם אין שום דרישה חוץ מרישיון נהיגה על משאית? אני אמור לבדוק את הקרקע? מאיפה אני מבין בזה? מנהלי העבודה לא יודעים אפילו מה בדיוק הם צריכים לבדוק במכונות הללו, אבל אם קורה משהו האחריות נופלת עליהם. זה פשוט הזיה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל הביע תמיכה במאבק של מנהלי העבודה: "בימים אלו מתנהל דין ודברים עם מנהל הבטיחות כדי לנסות למצוא פתרון. במקרה ולא נגיע להסכמות ולא יבוצעו השינויים, אנחנו בהסתדרות עובדי הבניין נאלץ לאשר להם את הכרזת סכסוך עבודה" על פי מויאל עמדת ההסתדרות בנושא הפעלת משאבות הבטון היא שיש להסיר את האחריות הפלילית בנושא זה ממנהלי העבודה, ולחייב את מפעילי המשאבות בהכשרה מתאימה וברישיון מיוחד.

"המצב הקיים הוא בלתי אפשרי. מנהלי העבודה לוקחים על עצמם, בלית ברירה, סיכון פלילי עבור עבודות שאין להם בהם הבנה והיכרות" הוסיף מויאל. הפעלת משאבת בטון היא עבודה מסוכנת ומורכבת, והתקנות כלל לא עוסקות בבטיחות של הפעלת המשאבות". לדבריו בימים אלו מתקיימים דיונים גם עם התאחדות בוני הארץ, במאמץ להציג עמדה משותפת ומוסכמת באשר לרפורמה המוצעת על ידי משרד העבודה והרווחה באשר לחלוקת האחריות והגדרות התפקידים באתרי הבניה.

ממינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית נמסר כי הוא מעניק חשיבות מיוחדת לפיקוח על הפעלת משאבות הבטון באתרי בניה וזאת בעקבות רצף של תאונות קטלניות וחמורות שהתרחשו לאחרונה. "על פי החוק, האחריות לבטיחות באתרי הבניה נתונה למנהל העבודה. הפעלת המשאבה הינה חלק בלתי נפרד מפעולות הבניה שעליהן אמון בעל תפקיד זה. בימים אלו אנו מקדמים חקיקה לחלוקת מידרג האחריות הבטיחותית באתרי בניה ובמקביל פועלים לחייב את מפעילי המשאבות לעבור השתלמות בטיחות שכן כיום אין כל דרישה בחוק בנושא זה" אמר חזי שוורצמן, מפקח עבודה ראשי במינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, במשרד העבודה והרווחה.