המעסיקים וההסתדרות פועלים להסדרת תנאי התעסוקה בענפי המסחר והשירותים בצפון הארץ. בפגישה שנערכה בין נשיא לשכת המסחר בצפון ויו"ר הסתדרות המעו"ף דנו השניים בפרטי הסכם ענפי אזורי מתגבש.

"המטרה שלנו היא לחזק ולפתח את הכלכלה בצפון", אומר דוד קסטל, נשיא לשכת המסחר, ל'דבר'. "חשבתי שאחד הכלים המשמעותיים לכך הוא שילוב ידיים בין העובדים והמעסיקים באמצעות הסכם קיבוצי וצו הרחבה.

״יחד נוכל לפעול מול מקבלי ההחלטות ולדרוש הפניה של משאבים לטובת הפריפריה. אני חושב שההסתדרות יכולה לתת גם עזרה ומנוף פוליטי ולהלחם עבורנו, המעסיקים בצפון. לכן פניתי ליו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, משה מזרחי וליו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר טל.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פגישה בין יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד גיל בר-טל לבין מר דוד קסטל, נשיא לשכת התעשייה והמסחר מרחב חיפה והצפון (צילום: דוברות ההסתדרות)

"המטרה שלנו היא להחיל הסכם ענפי אזורי וצו הרחבה שיחולו על רבבות עובדים, רבים מהם מהחברה הערבית", אומר ל'דבר' יו"ר הסתדרות המעו"ף, גיל בר טל. "אנחנו מקווים לתת להם זכויות עדיפות על אלו שיש להם כיום, ולפעול כדי שיכירו את הזכויות שלהם.

״בעזרת שיפור זכויות העובדים נביא לשביעות רצון גדולה יותר, כוח קנייה גדול יותר ורמת תעסוקה גבוהה יותר. זה יתן תנופה תעסוקתית לאזור הצפון ויצמצם את הפערים מול אזור המרכז שבו כבר יש הסכם דומה".

"אני חושב שהנכס העיקרי של כל מעסיק זה העובדים שלו,״ אומר קסטל, ״ולכן אני גם בעד עבודה מאורגנת. אני מאמין שגם המעסיקים ירוויחו מהעניין. השכר הממוצע בצפון היום נמוך משמעותית מבמרכז הארץ, האבטלה כפולה עוד מלפני משבר הקורונה, ומספר העובדים שמשתכרים מתחת למינימום הוא כפול – וזה חייב להשתנות".

"בסופו של דבר", מסביר קסטל, "אם אתה מעלה את השכר – אתה מעלה באופן ישיר גם את רמת הצריכה. וכך אתה נותן פרנסה לעוד מעסיקים ולעוד עובדים. אתה עוצר את ההגירה השלילית. מעלה את רמת החיים ואת החינוך באזור".