פרקליטות מחוז ת"א הגישה היום (שני) כתב אישום לבית המשפט המחוזי המחוזי נגד חאלד מחאמרה (20), מחמד מחאמרה (21) ויונס זין (21) מכפר יאטא שביהודה ושומרון שביצעו את הפיגוע במסעדת מקס ברנר שבמתחם שרונה בתחילת חודש יוני, וזאת לאחר חקירה שבוצעה על ידי שב"כ ומשטרת ישראל.

נגד השלושה הוגש כתב אישום בגין קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון רצח ורצח עידו בן ארי, אילנה נבעה, מילה מישייב ומיכאל פייגה.

על פי כתב האישום, חאלד ומחמד, בני דודים, תושבי כפר יאטא החליטו במהלך יולי 2015, לאחר שריפת ביתם של משפחת דוואבשה, לבצע פיגוע המוני של אזרחים ישראלים בשם המדינה האסלאמית בתקופת חודש צום הרמדאן.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הנאשמים בתכנון וביצוע הפיגוע במתחם שרונה. צילום: פלאש 90

הנאשמים בתכנון וביצוע הפיגוע במתחם שרונה. צילום: פלאש 90

לאחר מכן, פנו חאלד ומחמד אל יונס, שכנם וחברם והציעו לו לבצע יחד עימם את הפיגוע והוא הסכים. בהמשך תכננו הנאשמים כיצד יבצעו פיגוע ברכבת ישראל. על פי כתב האישום השלושה תכננו לירות בנוסעי הרכבת שילכדו בקרונות ולא יוכלו לברוח, ובכך תושג מטרתם לרצוח כמה שיותר ישראלים, בתקווה שיומתו ויזכו למעמד של "שהיד".

לצורך ביצוע התכנית, אסף חאלד בתקופה שקדמה לביצוע הפיגוע, מידע בנוגע ללוחות הזמנים של הרכבת, תמונות של הרכבת עצמה, מסלולי הרכבות, מיקומם של הדוכנים למכירת כרטיסים, שערי הכניסה לתחנות הרכבת, הכניסות והיציאות של תחנות הרכבת, וכן כמות הנוסעים ברכבות השונות. לאחר גיבוש המידע, החליטו הנאשמים כי יבצעו את פיגוע הירי בקו הרכבת מת"א לחיפה. לצורך מימוש תכנית הקשר, החליטו הנאשמים להצטייד ברובים ותחמושת.

עוד לפי כתבי האישום, בפברואר 2016 החליטו הנאשמים כי יונס יספק להם את כלי הנשק ובעודם ממתינים להגעת כלי הנשק, רכשו חאלד ומחמד בעלות כוללת של כ- 2,600 ש"ח חליפות רשמיות, שעונים, תיקי עור, נעליים ומשקפיים על מנת להתחזות לאנשי עסקים ישראלים. בנוסף, רכשו שני סכינים באורך 30 ס"מ, מתוך מטרה שאם כלי הנשק יתקלקלו או יתקעו במהלך הירי או שתגמר התחמושת, יבצעו השניים פיגוע דקירה. הנאשמים גם קנו רעל עכברים כדי שיוכלו לעשות שימוש בסכינים הטבולות ברעל ולדקור באמצעותן אזרחים ישראלים נוספים ובכך להעצים את הנזק ההמוני המתוכנן.

לאחר שהשיגו את כלי הנשק ערכו שלושת הנאשמים, אימוני ירי שנועדו לבדוק את תקינות כלי הנשק. במהלך תקופה זו, החביאו הנאשמים בביתו של יונס את הנשקים, התחמושת, הסכינים, הרעל והציוד. זמן קצר לפני הפיגוע, החליטו חאלד ומחמד למנוע מיונס לצאת לפיגוע, הואיל ויש לו חובות כספיים ולכן לא יוכל להיות "שהיד" על פי האמונה המוסלמית, וזאת חרף העובדה שיונס התכונן לביצוע הפיגוע והיה שותף מלא לתכנון ולכל המעשים שנועדו לקדם את מטרת הקשר.

יום לפני הפיגוע, שוחחו הנאשמים עם איסמאעיל אדעיס כדי שיסיע אותם ליישוב שגב שלום שבישראל. באותו מועד, הצטלמו כל הנאשמים בביתו של יונס על רקע דגל המדינה האסלאמית ועליו רשום: "אין אלוהים מלבדו ומוחמד שליח אלוהים", מתוך מטרה שתמונות אלה תפורסמנה בתקשורת, לרבות בפייסבוק, לאחר ביצוע הפיגוע.

המסעדות בנדיקט ומקס ברנר בשרונה, תל-אביב, היכן שהתבצע הפיגוע, יוני 2016. צילום: דבר ראשון

המסעדות בנדיקט ומקס ברנר בשרונה, תל-אביב, היכן שהתבצע הפיגוע, יוני 2016. צילום: דבר ראשון

ביום הפיגוע, התכוננו המפגעים לביצוע הפיגוע, הסתפרו ואספו את הנשקים מיונס. בשעות הצהריים הגיע נהג שנשלח על ידי איסמאעיל, וחאלד ומחמד הוסעו על ידו לשגב שלום. בשעות אחר הצהריים לבשו חאלד ומחמד את החליפות והכניסו לתיקים את כלי הנשק, התחמושת והסכינים. לאחר מכן עלו על אוטובוס 53 משגב שלום לבאר שבע וירדו בכניסה לתחנה המרכזית באר שבע.

בעת שהגיעו השניים לתחנת הרכבת בבאר שבע, גילו כי בפתח התחנה קיימים אמצעי ביטחון קפדניים, לרבות גלאי מתכות, ולאור זאת החליטו לשנות את תכניתם המקורית. סמוך ל- 20:00 החליטו לקחת מונית לתל אביב. בשעה  21:00 בערך הגיעו לתל אביב וירדו מהמונית ליד תחנת רכבת "השלום", הסמוכה למרכז עזריאלי. בהגיעם לתל אביב, חיפשו חאלד ומחמד מקום הומה אדם על מנת לבצע בו את הפיגוע. לצורך כך, שאלו עוברים ושבים היכן ישנן מסעדות או בתי קפה, ולאור המידע שקיבלו, החלו לצעוד למתחם "שרונה".

בשעה 21:30 בערך נכנסו השניים לבית הקפה "מקס ברנר" והתיישבו ליד אחד השולחנות. לאחר כמה דקות, כשהבחינו שהמקום הומה אדם, החליטו כי זה העיתוי לבצע את הפיגוע. חאלד ומחמד קמו ממקומם, שלפו את כלי הנשק וירו לכל עבר בכוונה לגרום למותם של ישראלים רבים ככל האפשר. במהלך הירי, לאחר שפגעו במספר אזרחים, התקלקלו כלי הנשק וחדלו לירות.

נרות זיכרון בשרונה, תל-אביב, בימים שלאחר הפיגוע, יוני 2016. צילום: דבר ראשון

נרות זיכרון בשרונה, תל-אביב, בימים שלאחר הפיגוע, יוני 2016. צילום: דבר ראשון

בשלב זה, השליך מחמד את נשקו על אחד מהאזרחים שנפגעו כתוצאה מהירי, ויחד עם חאלד, החל לברוח מהמקום מכיוון מזרח למערב. בעת המילוט, דלקו אחריהם מאבטחים שהיו במקום ואף ניסו לירות לעברם, אך לא פגעו בהם. לאחר מכן, התפצלו השניים, כשכל אחד מהם פונה לנתיב בריחה אחר- חאלד נורה מיד לאחר מכן על ידי מאבטח, נוטרל ונעצר על ידי כוחות הביטחון ומחמד נמלט ובנתיב המנוסה חבר לעוברים ושבים שנמלטו מאימת הפיגוע.

מחמד הגיע לבניין מגורים הנמצא ברחוב שפרינצק בתל אביב, שם עלה במדרגות יחד עם בני משפחה שמתגוררים בבניין, נכנס עימם לדירת המגורים שלהם במטרה להסתתר במסווה של אזרח הנמלט ממקום הפיגוע, וזאת עד שנעצר בתוך דירתם על ידי כוחות הביטחון.

כתוצאה מהפיגוע נרצחו עידו בן ארי, אילנה נבעה, מילה מישייב ומיכאל פייגה ז"ל ובנוסף נפצעו 41 אזרחים, כשלארבעה נגרמו חבלות חמורות. מיד לאחר הפיגוע, לקח יונס את הנשק שאיתו התכונן לבצע את הפיגוע והחביא אותו בביתו של חברו כדי שבמידה וייעצר לא ייתפס הנשק ברשותו.