ההסתדרות במרחב גליל עליון, מטפלות הגיל הרך וקיבוץ כפר גלעדי חתמו השבוע על הסכם קיבוצי ראשון המסדיר את תנאי 16 המטפלות המועסקות בגני הילדים בקיבוץ. בין סעיפי ההסכם תוספות שכר שנתיות, שלושה ימי חופשה בנוסף על הקבוע בחוק, קרן השתלמות, תוספת ותק ועוד. סקטור עובדי החינוך בקיבוצים נחשב לסקטור שאינו מאורגן, ובעקבות חתימת ההסכם הראשון מסרו במרחב כי עובדים במספר קיבוצים ומושבים נוספים הביעו עניין בהקמת וועדי עובדים נוספים.

"התחלנו את ההתארגנות בספטמבר 2018, ההסתדרות ליוותה אותנו, הדריכה אותנו בתהליך ההתאגדות והגנה עלינו", אמרה ל'דבר' ענתי לוי, מטפלת ותיקה וחברת ועד הפעולה. "הרגשנו שהמקצוע שלנו לא מקבל את הכבוד הראוי לו, במדינה בכלל וגם בקיבוצים". המטרה המרכזית לדבריה, הייתה חיזוק הביטחון התעסוקתי של העובדות, שרבות מהן וותיקות מאוד. "ידענו שברוב הקיבוצים אין היום ועדי עובדים, אבל האמנו בעצמנו, ואנחנו מאוד מרוצות מההסכם. אנחנו מאמינות שבעקבותינו יקומו ועדים נוספים במערכות החינוך הקיבוציות".

יונה פרטוק, יו"ר מרחב גליל עליון בהסתדרות (קרדיט: אגף הדוברות בהסתדרות)

"שוב התברר כי נושא הביטחון התעסוקתי גובר על כל שיקול אחר, וראוי היה שלכל עובד תהיה את ההגנה האלמנטרית מפני שרירות לב והחלטות חד-צדדיות מצד המעסיקים", מסר יו"ר מרחב גליל עליון בהסתדרות, יונה פרטוק. "קיבוץ כפר גלעדי התברך במטפלות איכותיות היודעות להתמודד גם בצד החינוכי וגם לשמור על מעמדן כעובדות".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דוד כהן, מזכיר האיגוד המקצועי שליווה את הוועד מהקמתו ועד לחתימת ההסכם, סיפר כי התרשם שקיבוץ כפר גלעדי הוא מעסיק הוגן, לאחר שזה המשיך להפריד כספים לקרנות הפנסיה של העובדות שיצאו לחל"ת בתקופת משבר הקורונה. "היו רגעים שחששתי להסכם, אבל הנחישות של העובדים הובילה אותנו להסכם המיוחל. אני קורא לכלל המטפלות בקיבוצים ובמושבים להצטרף לעשייה, להתאגד, ולשפר את תנאי ההעסקה והשכר".​