דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי ט' באייר תשפ"א 21.04.21
21°תל אביב
  • 23°ירושלים
  • 21°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 27°באר שבע
  • 33°אילת
  • 27°טבריה
  • 22°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בז"ן

נוף חדש / ה'לבניה' במפרץ חיפה קרסה

המגדל שימש בעבר לקירור מים כחלק מתהליך הפקת הנפט, ולא היה פעיל מאז 2009 | בזן: "נוקטים בכל הפעולות על מנת ללמוד את האירוע"

קריסת אחד ממגדלי ה'לבניות' של בזן במפרץ חיפה, 12 ביוני 2020 (צילום: דוברות איחוד הצלה)
ארז רביב
מור הופרט
מור הופרט
סביבה ואופנה
צרו קשר עם המערכת:

החלק העליון באחת ה"לבניות", מגדלים ששימשו בעבר לקירור מים במתחם בזן במפרץ חיפה, קרס הבוקר (שישי). המבנה לא היה בשימוש. באירוע לא היו נפגעים, ואין חשש לדליפת חומרים מסוכנים.

מכבאות והצלה במחוז חיפה נמסר כי בשעה 9:10 קיבלו דיווח על עשן במתחם בזן וכוחות גדולים הגיעו למקום, אז התברר כי כיפת הארובה (לבנייה) הצפונית התמוטטה וקרסה. לאחר שהתברר כי אין נפגעים וחשש לדליפת חומרים מסוכנים, עזבו כוחות הכבאות וההצלה את המקום.

מבזן נמסר כי הקריסה התרחשה בהמשך לנפילת מקטע קיר במגדל שלשום (רביעי). "בזן נוקטת בכל הפעולות, כולל התייעצות עם מומחים מתחום ההנדסה והתכנון, על מנת ללמוד את האירוע".

בז"ן חיפה. 1949. ברקע מגדלי הקירור "הלבניות" (צילום: לע"מ)

קריסת אחד ממגדלי ה'לבניות' של בזן במפרץ חיפה, 12 ביוני 2020 (צילום: כבאות והצלה)

קריסת אחד ממגדלי ה'לבניות' של בזן במפרץ חיפה, 12 ביוני 2020 (צילום: דוברות איחוד הצלה)

אחד מסמלי העיר חיפה

שני המגדלים שהתנשאו לגובה 80 מטרים היו ועודם אחד מסמלי אזור מפרץ חיפה, ואף מופיעים בסמל העיר חיפה. הם נבנו בשנות השלושים על ידי המנדט הבריטי, ושימשו כמתקני קירור מים עבור בתי הזיקוק לנפט. לכינוי 'לבניות' הם זכו מאחר שצורתם דומה לצורת מיכלי ה'לבן' בתקופה בה נבנו.

לאורך פעולתם, המגדלים פלטו לאוויר אדי מים שנוצרו כתוצאה מהליך הקירור. במהלך העשור הקודם הוצאו בהדרגה שני המתקנים משימוש תעשייתי בעקבות התפתחות טכנולוגיות קירור יעילות יותר עבור בתי הזיקוק. הלבנייה המערבית הוסבה למרכז מבקרים של בזן, ועברה תחזוק ושיפוץ משמעותי יותר. הלבנייה הצפונית, שקרסה, נותרה ללא שימוש וככל הנראה הוזנחה.

צילום אויר של ארובת בתי הזיקוק בחיפה. 1996 (צילום: משה מילנר/לע"מ)

ראש העיר חיפה קוראת לשקם את המגדל

ראש העיר חיפה עינת קליש-רותם הגיעה לזירת האירוע ואמרה כי "זה סמל של העיר חיפה, אני חושבת שבסופו של דבר בז"ן לא צריכים להיות כאן, אבל הסמלים האלה כן, ואנחנו חייבים לטפל בהם." קליש קראה לשקם את הלבנייה שקרסה, במידה והדבר אפשרי מבחינה הנדסית.

לעומתה, השרה גילה גמליאל אמרה: "סמל משמעותי של תחילת הסוף. הפעם הקריסה התרחשה בטעות, הפעם הבאה תהיה מכוונת. לתושבי חיפה מגיע לחיות בסביבה בריאה".

"הקריסה מצטרפת לסכנות רבות אחרות מהמתחם"

ד"ר רויטל גולדשמיד מרכז המחקר הסביבתי בחיפה הגיבה לאירוע ואמרה כי ״קריסת תשתיות בבזן בשגרה, אפילו לא במצב חירום, מצטרפת לסכנות רבות אחרות שקיימות מנוכחות המתחם הפטרוכימי במרכז העיר. ללא ספק, כמו נפילת חומת ברלין יש משהוא סימבולי בכך שסמל הפטרוכימיה (הלבניות) קורסות בתקופת דיונים על תום עידן בזן וסגירת התלות בזיקוק נפט בישראל.״

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות