שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע היום (ראשון) כי יבלום את הצעת החוק שמונעת מחברות כרטיסי האשראי למכור מוצרי ביטוח. ההצעה אותה הגיש יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר (הליכוד), תעלה היום לדיון בוועדת השרים לחקיקה. התנגדותו של כ"ץ צפויה לבלום את החוק.

השר כ"ץ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הצעת החוק של ח״כ מיקי זוהר למנוע מחברות כרטיסי אשראי לפעול בשוק הביטוח, מהווה ניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון הציבור הרחב ודינה להדחות".  זוהר הגיב לציוץ בטוויטר וכתב: "היה מצופה משר האוצר להאבק למען אלפני סוכני הביטוח כמו שנאבק למען ענף המוניות במלחמתו באובר".

בהתאם לרפורמת שטרום הופרדו בשנה האחרונה הבנקים מחברות כרטיסי האשראי, ואלה נקנו על ידי משקיעים. חברות האשראי מכילות מידע משמעותי על מצבם הכלכלי של לקוחותיהן, מה שמקנה להן יתרון בתחום הביטוח.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בשבוע שעבר העניקה רשות שוק ההון לראשונה רישיון לחברת כרטיסי אשראי לפעול כסוכנות ביטוח. את האישור קיבלה חברת מקס המוחזקת על ידי קרן ההשקעות האמריקנית ורבורג פינקוס. לפי רשות שוק ההון, סוכנות הביטוח תתמקד בענפי הביטוח הכללי וביטוחי הנסיעות לחו"ל.

רשות שוק ההון רואה במהלך כאמצעי להגביר את התחרות בשוק הביטוח, ולדבריהם יצרו "תנאים שיאפשרו כניסה מדורגת ומידתית תוך זהירות ראויה". מנגד סוכני הביטוח הביעו חששות מהמהלך, שלטענתם עלול לגרום לריכוזיות הענף בידי חברות האשראי, הנהנות מגישה ישירה ללקוחותיהן, וממידע כלכלי נרחב המקל עליהן לבצע הערכת סיכונים.

על רקע זה הגיש ח"כ מיקי זוהר את הצעת החוק, בה נכתב כי כדי לשמור על איכות השירות וכדי למנוע ריכוזיות, יש למנוע מחברות האשראי לקבל רישיון לעסוק בתחום.