דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שני כ"ה בכסלו תשפ"ב 29.11.21
23°תל אביב
  • 21°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 25°באר שבע
  • 25°אילת
  • 21°טבריה
  • 20°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
פרידה

פרידה / הסופרת תמר בורנשטיין-לזר הובאה למנוחות: "פורצת דרך בספרות לילדים"

רבים הגיעו ללווייתה של הסופרת האהובה, מחברת ספרי קופיקו, שהופיעו לראשונה ב'דבר לילדים' | בתה, נוגה ברק: "הסיפורים של קופיקו הם בעצם סיפור חיינו, סיפורה של המדינה שתמר כל כך אהבה, בחיוך ובצחוק"

תמר בורנשטיין לזר ז"ל (צילום: משה שי/פלאש90)

הלוויתה של הסופרת תמר בורנשטיין-לזר, התקיימה היום (רביעי) בצהריים בבית העלמין "סגולה" בפתח תקווה. הסופרת האהובה, מחברת ספרי קופיקו, הלכה אתמול לעולמה, בגיל 93. רבים הגיעו ללוות את דרכה האחרונה של מי שנחשבת כחלוצה ופורצת דרך בספרות הילדים הישראלית.

בתה, נוגה ברק, ספדה לה: "מבקשים ממני לספר על האמא הפרטית שלי. אני לא יכולה להפריד בין האמא הפרטית לבין הדמות הציבורית שלמעשה נגעה והשפיעה על חייהם של ילדי ישראל כמעט 70 שנה. הסיפורים של קופיקו הם בעצם סיפור חיינו, של כולנו. בבית בשכונה ובמדינה. תעלוליו של קופיקו מלווים אותנו במשעול חיינו ומספרים את סיפורה של המדינה שתמר כל-כך אהבה והכול בחיוך ובצחוק. הייתי רוצה שרק לרגע תפתח את עיניה ותראה את כל האהבה שהיא מקבלת מכולם, ללא הבדל דת, גזע ומין".

נכדתה, עמית גביש, הקריאה לזכרה: "אף פעם לא היית סבתא קונבנציונלית. תמיד היית ילדה בנפשך. ילדה שמעולם לא התבגרה. אלפי תמונות וזכרונות רצים לי בראש. איך שיתפת אותנו בכל סיפור לפני שיצא, התייעצת, בדקת אם אנחנו צוחקים. תמיד צחקנו. הצחוק היה חלק ממך".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לבורנשטיין-לזר אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "כמה עצוב לכולנו על פטירתה של הסופרת האהובה, תמר בורנשטיין-לזר. בן 12 הייתי כאשר 'קופיקו', מספריה הבולטים, הופיע לראשונה ב'דבר לילדים'. הוא המשיך ללוות אותנו גם כהורים וגם כסבים וסבתות. דרכו, תמר לימדה אותנו, הישראלים, לאהוב את עצמנו, לסלוח לחוצפה ולעשות חיים. תנחומי למשפחתה היקרה".

שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר: "תמר הייתה ותיזכר כאחת מהסופרות המוכשרות בישראל ויצירותיה ימשיכו ללוות את ילדינו שנים רבות. יהי זכרה ברוך".

בורנשטיין-לזר נולדה וגדלה בעין גנים בפתח תקווה, בעת מלחמת העצמאות שירתה בלהקה צבאית והייתה מורה בבית הספר "גורדון" בפתח תקווה. בשנת 1950 החלה בקריירה ספרותית, ומשנה זו פרסמה מאות סיפורים המיועדים לגיל הרך, כמעט בכל עיתוני הילדים בישראל, סיפורים שמאוחר יותר קובצו לספרים רבים. בשנת 1955 זכתה בפרס יציב על פועלה הספרותי. בנוסף החלה לפרסם שורה של קובצי סיפורים שנושאם תקופות חגי ישראל.

סיפורה הראשון פורסם ב"דבר לילדים" בשנת 1951. שם הסיפור היה "הילדה מהמעברה והכוכב ממרום", שלושה חודשים לאחר מכן הופיע סיפורה השני, "למה שחורות כנפי העורב". בשנת 1952 החלה לפרסם סדרות ספרים אהובות ביניהם: "קופיקו", "צ'יפופו", "ספייסי", "מסתורי המדינה שבדרך" ועוד עשרות ספרים אחרים. מאז ועד היום כתבה מעל 450 ספרים ונחשבה כפורצת דרך בספרות העברית לילדים.

במרוצת השנים סדרת ספרי 'קופיקו', שמציינת 70 שנה להיווסדה, הפכה לסמל הישראליות ולאחד המאפיינים החיוביים של תרבות הילדים הישראלית" נכתב בהודעת משפחתה. "קופיקו ידוע כדמות המצליחה לגשר על פני הבדלים תרבותיים ועדתיים וקרוב במידה שווה לילדים במגוון גילאים בכל שכבות האוכלוסייה. דמותו המיתולוגית והאהובה של הקוף שיצרה הצליחה לשמור לאורך השנים על הרלוונטיות ולמצוא את הדרך להישאר ב'רוח התקופה' עד היום. הוא נולד כספר ילדים והפך לסדרות ספרים רבות, שהוסבו במהלך השנים להצגות תיאטרון וסדרות טלוויזיה מצליחות".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!