ההסתדרות תעניק סיוע משפטי ל-13 עובדות ועובדי משק בבית הלוחם בשכונת אפקה בת"א, שזומנו בימים אלה לשימוע לפני פיטורים. מדובר בעובדים ששהו בחודשים האחרונים בחופשה ללא תשלום (חל"ת), נמסר להם כי ישובו לעבודתם במהלך חודש יוני, אולם בסופו של דבר הם זומנו לשימוע. בהסתדרות טוענים כי המהלך נעשה במקביל להזמנת עובדי חברת קבלן חיצונית, אשר יחליפו את העובדים הישירים בעבודתם.

עובדי המשק שאינם מאוגדים בהסתדרות, פנו השבוע למרחב תל אביב-יפו בהסתדרות בבקשה לקבל סיוע. אנשי המרחב ההירו כי בכוונתם להעניק להם סיוע משפטי, לרבות במהלך השימועים, ולפעול בדרכים נוספות למניעת פיטוריהם. מדובר בעובדים שמועסקים בטווחי זמן של כשלוש שנים ועד למעלה מ-25 שנים, ובעלי שכר נמוך. הם הוצאו לחל"ת באמצע חודש מרץ תוך שנמסר להם כי בתחילת חודש יוני ישובו לעבודתם. עם זאת, בסוף חודש מאי נמסר להם כי ישובו לעבוד רק ב-14 ביוני, ובסופו של דבר, הם זומנו לשימוע לפני פיטורין. יו"ר מרחב ת"א-יפו בהסתדרות, גרשון גלמן, מסר: "נפעל למנוע את הפיטורים החד-צדדיים והלא הגיוניים הללו ונייצג את כל העובדים בשימועים. נעשה הכל על מנת למנוע הליך בלתי מוצדק ובלתי סביר, של הנהלת בית הלוחם".

במכתב שהעבירה היום הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי במרחב ת"א-יפו, לראשי ארגון נכי צה"ל המפעיל את בית הלוחם, נכתב בין היתר: "הרינו לפנות אליכם בדחיפות בדרישה לחזור לאלתר מהכוונה לפטר את עובדי המשק. לאחר ששמענו את העובדים, נוצר אצלנו הרושם כי ההחלטה על הפסקת עבודתם נגועה בשיקולים זרים ובחוסר תום לב… רוב העובדים הם מבוגרים, בגילאי 50 פלוס, ולחלקם אף נסיבות אישיות לא פשוטות (משפחות חד הוריות, משפחות מרובות ילדים ועוד). על פניו נראה כי ניצלתם את משבר הקורונה, להפסקת העסקתם של העובדים. דווקא בזמנים קשים אלה, חובתכם המשפטית והמוסרית היא לעשות כל מאמץ על מנת להימנע מפיטורי עובדים ותיקים ומסורים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד הוסיפו: "על פי המידע המצוי בידינו, חברת הקבלן החיצונית הנ"ל שאת שירותיה בכוונתכם לשכור, מעסיקה עובדים, שרובם ככולם עובדים זרים, בתנאים ירודים משמעותית מאלה המקנים להם על פי ההסכם הקיבוצי בענף הניקיון".

מארגון נכי צה"ל נמסר: "טרם התקבלה החלטה סופית לסיים את העסקתם של מי מעובדי המשק בבית הלוחם בתל-אביב, והדבר כפוף להליך שימוע כדין שיתקיים לכל אחד מהעובדים".