דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז באייר תשפ"ב 17.05.22
22°תל אביב
  • 20°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 20°באר שבע
  • 25°אילת
  • 22°טבריה
  • 16°צפת
  • 22°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
תחבורה

בדרך לשגרה / הרכבת תחזור לפעילות בשני הקרוב: הנפקת כרטיסי נסיעה מראש

מגבלות נוספות על הנסיעה ברכבת הן חבישת מסכה גם בזמן דיבור בטלפון ואיסור על הכנסת אוכל ושתייה | שרת התחבורה: ״הרכבת שתפעל בזמן הקורונה היא לא הרכבת שהכרנו״ | יש להתעדכן במוקד על שינויים בתנועת הרכבות

עובד ניקיון בתחנת רכבת, יצחק נבון, בירושלים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90).
ארז רביב
ארז רביב
כתב
צרו קשר עם המערכת:

קבינט הקורונה אישר הערב (רביעי) את חזרת הרכבת לפעילות בשני הקרוב. הרכבת תפעל בכפוף למגבלות, בהן איסור על אכילה ושתייה במהלך הנסיעה, ועטיית מסכות במשך כלל הנסיעה, כולל בזמן שיחות טלפון. מספר הנוסעים בכל רכבת יוגבל ל-500, והנוסעים יחייבו בהנפקת שובר לכל נסיעה לפני ההגעה לתחנה.

תנועת הרכבות תחודש אבל בשביל לאפשר את הגבלת מספר הנוסעים, הוחלט שצריך יהיה להנפיק שובר כניסה לרכבת מבעוד מועד, על בסיס מילוי מספר זהות. הנפקת השובר תתאפשר עד 48 שעות ממועד הנסיעה באמצעות כפתור ייעודי שיתווסף לתצוגת הרכבות הנבחרות בתוצאות ״תכנון מסלול הנסיעה״ באתר האינטרנט או ביישומון.

ניתן גם יהיה להזמין שובר נסיעה במוקד שירות הלקוחות במספר *5770 או באמצעות עמדות הנפקה שיתפרסו בתחנות מרכזיות ברחבי הארץ. לאחר ההזמנה יישלח השובר באמצעות מסרון לטלפון הנייד או לתיבת הדואר האלקטרוני של הנוסע יחד עם ברקוד. את השובר יש להדפיס או להציג באמצעות הטלפון הסלולארי בכניסה לתחנה.

לא תתאפשר כניסה לתחנה ללא הצגת שובר כניסה התואם לזמני הרכבות בתחנה. נוסע שיאחר את מועד הרכבת שלו, יוכל להנפיק שובר חדש ומעודכן לרכבת הבאה בכפוף למגבלת 500 הנוסעים.

(גרפיקה: רכבת ישראל)

לאור הצורך בהצגת שוברי הכניסה לצד בידוק בטחוני ומילוי שאר הנחיות הקורונה – מתבקשים הנוסעים להקדים משמעותית את זמן ההגעה לתחנות ולהתאזר בסבלנות.

הנחיות לנסיעה ברכבת בימי הקורונה

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, נוסעי הרכבת יידרשו לאחריות חברתית בדומה לכלל המקומות הציבוריים. בכלל זה שמירה על ריחוק חברתי, עטיית מסיכה (גם בזמן דיבור בטלפון), הימנעות מנסיעה במקרה של תסמיני מחלה, והימנעות מאכילה ושתייה בזמן נסיעה ברכבת. שמירת ההנחיות בעת הנסיעה היא באחריות הנוסעים.

רכבת ישראל תקיים הסברה בקרב הנוסעים להדגשת הוראות משרד הבריאות, ותפעיל מערך בידוק מוגבר בכניסות לתחנות.

המאבטחים יבדקו חום באמצעות מצלמות תרמיות מתקדמות, יתשאלו את הנוסעים, וכן יוודאו עטיית מסיכה בעת הכניסה. בשל כך ייתכנו זמני המתנה ארוכים בכניסה לתחנות ולנוסעים מומלץ להקדים את זמן ההגעה לתחנות.

פירוט השינויים בקווי הנסיעה

תנועת הרכבות תחזור לסדרה (בשלב זה ללא רכבות הלילה וללא עצירה בנתב"ג), למעט קווים בהם מבוצעות עבודות תשתית שעיקרן ביצוע פרויקט החישמול.

לנוסעי הרכבת מומלץ להתעדכן בפרטים המלאים אודות זמני הרכבות, מסלולי הנסיעה, במוקד השירות הטלפוני שמספרו *5770 (אשר ייפתח לשירות החל מיום שישי בשעה 6:00), אתר רכבת ישראל ובפייסבוק.

בשל עבודות לחישמול המסילות, לא תחודש תנועת הרכבות בין ראש העין צפון לרעננה. בשל כך תחנות רעננה דרום ומערב, הוד השרון סוקולוב וכפר סבא נורדאו תישארנה סגורות. רכבות בקו באר שבע-ראשל"צ משה דיין-ת"א-רעננה תחלנה ותסיימנה את נסיעתן בתחנת ראש העין צפון (במקום בתחנת רעננה מערב).

בימים אלה רכבת ישראל מפתחת חלופה רכבתית לתחנות כפ"ס, הוד השרון ורעננה באמצעות הפעלת קו שירות חדש בין תחנות אלה להרצליה, שם ניתן יהיה לבצע החלפת רכבות לכל היעדים. הרכבת עושה כל שניתן על מנת להפעיל את השירות בקו בשבועות הקרובים.

בשל עבודות לחישמול הקו לאשקלון והקמת המרכז התפעולי החשמלי בעיר, יופעל קו ראשל"צ משה דיין-ראש העין צפון בתדירות של שתי רכבות בשעה במקום ארבע רכבות בשעה (בשעות שיא). על מנת לווסת את הגודש בקו זה, נוסעים מתחנות אשקלון ואשדוד מתבקשים להשתמש בקו הפרברי הנוסע דרך תחנות רחובות ולוד.

בשל העבודות לחישמול המסילות מצפון לתל אביב, תופסק תנועת הרכבות בין תחנות ת"א סבידור מרכז ובית יהושע, מידי לילה בין השעות 21:00-05:00 (תשע בערב עד חמש בבוקר) וכן בימי חמישי החל משעה 21:00 ועד יום ראשון בשעה 5:00 בבוקר.
בימים ושעות אלו רכבות מכיוון צפון תסיימנה את נסיעתן בתחנת בית יהושע (תעצורנה בכל תחנות הביניים עד תחנה זו), ורכבות מכיוון דרום תסיימנה את נסיעתן בתחנת ת"א סבידור מרכז ולוד.

בין השעות 21:00-24:00 בימי השבוע, ובכל שעות הפעילות בימי שישי ומוצאי שבת, תפעיל רכבת ישראל מערך היסעים חינמי בין תחנות ת"א סבידור מרכז ובית יהושע.

בשלב זה לא יחודש השירות בקו בית שמש-ירושלים מלחה. השירות בקו המהיר לירושלים יחודש במלואו עד לתחנת ת"א ההגנה. בשבועות הקרובים תאריך רכבת ישראל את השירות בקו עד לתחנת ת"א סבידור מרכז עם עצירה בתחנת ת"א השלום.

ברכבת ישראל ביצעו הערכות מקיפה

בימים האחרונים נערכו ברכבת ישראל נסיונות הרצה שכללו תרגול של כלל עובדי הרכבת. ההרצה הראשונה שהתקיימה נעשתה בימים שלישי וחמישי בשבוע שעבר, שבה נסעו רכבות ריקות, כאשר הנסיעה ברכבות נמנעה גם מעובדי רכבת ישראל עצמם. התרגול בחן את הפעלת הלו"ז הרכבתי ובדיקה של תקינות המערכות. בתרגולות נרשמו איחורים במספר אירועים נקודתיים בשל תקלות טכניות, אבל ברכבת סיכמו את ההרצה כהצלחה.

בימים אלו רכבת ישראל שוכרת דיילים בתחנות כעובדי קבלן, שיעסקו בהנפקת שוברים, בדיקת שוברים שהונפקו ועובדים נוספים לשמירה על הנחיות התו הסגול בתוך הקרונות במהלך הנסיעה. עד כה, לא התווספו לפקחי הרכבת סמכויות אכיפה חדשות בנוגע לתקנות שמירת הבריאות.

״אזרחי ישראל ציפו לפתיחת הרכבת״

שרת התחבורה, מירי רגב: "אני שמחה על הבשורה שאנו מביאים היום לאזרחי ישראל, שציפו לפתיחת הרכבת. חייבים להגיד ביושר שהרכבת שתפעל בצל הקורונה היא לא הרכבת שהכרנו. הנחיתי את הרכבת לקיים הסברה מקיפה לציבור על הדרך שבה ניתן יהיה להשתמש ברכבת, ואני קוראת לכל אזרחי ישראל לנהוג באחריות, לשמור על הכללים כדי שחלילה לא נצטרך לצמצם שוב את מה שנפתח".

יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי אמרה: זוהי בשורה מאוד משמחת הערב. העובדים מחכים לחזור לעבודה ולהפעיל את הרכבות למען ציבור הנוסעים. אנחנו מברכים על ההחלטה להחזיר את תנועת הרכבות ומודים לשרת התחבורה מירי רגב שהובילה את הקו שתמך בפתיחת הרכבת. הנהלת החברה וועד העובדים ערוכים לפי כל הנחיות של משרד הבריאות לוויסות כמות הנוסעים ושמירה על בריאותם."

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!