נציגי המדינה וארגון המורים ייפגשו היום (שישי) למו"מ בנושא מועד סיום שנת הלימודים בחטיבות הביניים ובכתות י'. לאחר דיון בבית הדין הארצי לעבודה שהחל אתמול (חמישי) בערב קיימו הצדדים פגישת מו"מ בבית הדין, שארכה שעתיים. בסיום הפגישה סוכם כי המו"מ יימשך היום. השופטת לאה גליקסמן הקציבה לצדדים להגיע להסכמה עד השעה 16:00. היום (שישי) הוא היום האחרון ללימודים על פי לוח החופשות של משרד החינוך, והתלמידים והמורים יגיעו לבית הספר לחלוקת תעודות, מבלי לדעת האם הלימודים יימשכו גם בשבוע הבא.

בדיון אמרה השופטת גליקסמן כי "הסיטואציה מורכבת. ההסכם צריך להיות מותאם למציאות של בית ספר תיכון. יכולה להיות גמישות ומינון ביחס לימים שהמורים יתבקשו לתת באופן שמשקלל את עניין הבגרויות וימי היערכות שמורים מקיימים במהלך יולי".

הדיון בבית הדין הארצי לעבודה נערך בבקשת משרד החינוך לצו מניעה כנגד ארגון המורים. על רקע סירוב הארגון להאריך את שנת הלימודים לחטיבות הביניים וכיתות י׳ עד סוף החודש ללא הסכמה עמם.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מחוץ לאולם המשפט, אמר רן ארז, יו"ר ארגון המורים: "מה שעושים לציבור המורים זה לבעוט בהם ולרמוס אותם. אין ציבור שעבד כל כך קשה מלבד הרופאים. לקחו את המורים כבני ערובה על מנת לממן את בית הספר של החופש הגדול".

ארז נשאל האם המורים יגיעו לעבודה  במידה ויינתנו צווי מניעה, והשיב שהארגון מכבד צווי מניעה. עם זאת, הוא הוסיף כי במידה ומגפת הקורונה תימשך אל תוך שנת הלימודים הבאה הארגון "ישקול היטב" איך לעבוד לאחר היחס שקיבלו המורים ממשרד החינוך והזהיר כי יהיו לכך "השלכות קשות מאוד".

עם פתיחת הדיון, ציינה השופטת לאה גליקסמן את כל הנוכחים להם ילדים הלומדים במערכת החינוך ועשויים להיות מושפעים מההחלטה, מחשש לניגוד עניינים. גליקסמן מתחה ביקורת על הגשת הבקשה לדיון "בזמן פציעות שלא מאפשר הרבה אופציות". עורך הדין מטעם המדינה השיב כי נסיונות לייתר את ההליך נמשכו עד הרגע האחרון.

עוד נמסר מטעם המדינה כי ההסכם שנחתם מול ההסתדרות הפך להיות התשתית הנורמטיבית שצריכה, לדבריהם, לחול על כלל המגזר הציבורי. הוא ציין שמשרד החינוך פעל כל התקופה להגעה להסכם מול ארגון המורים, כפי שנעשה מול הסתדרות המורים ומוסדות ההשכלה הגבוהה.

השופטת גליקסמן הזכירה את קביעתו של הרב רפי פרץ, שר החינוך הקודם, כי לא יהיה מצב בו מורה עובד מהבית ולא מקבל שכר. בהתייחס לימי הלמידה מרחוק אמרה: "יש פה בעיה, פתאום אומרים לאנשים בדיעבד שהם לא עבדו".

ביקורת נמתחה מצד השופטים על טענת משרד החינוך שיש להחיל את ההסכם עם הסתדרות המורים גם על ארגון המורים.

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך: "ב-15 למרץ נסגרה המערכת. המורים התגייסו ללמידה מרחוק, אבל למרות הרצון האדיר לא הגענו לאותה אפקטיביות של הלמידה בכיתה. צריך להחזיק את המסגרות. ביקשתי מרן (ארז) בכל לשון של בקשה שירתם למשימה הזו".

עורכת הדין סיגל פעיל, מטעם ארגון המורים: "מתביישת בשם עשרות אלפי מורים על העמדה שהם לא עבדו באמת. נעשו דיווחים קבועים למשרד החינוך". בתשובה לשאלה מדוע לא התייצבו למו"מ עם משרד החינוך ענתה: "לא נשלח לארגון המורים ולו מכתב אחד בו נאמר שרן ארז זומן ולא הגיע, הודרנו מהמשא ומתן. כולנו בני ערובה להסכם העבודה של הסתדרות המורים".

פעיל ציינה כי לו היו מוזמנים למו"מ, היו מבקשים להבין כיצד ניתן לצמצם את הפערים ולהתמודד עם הסיטואציה במהלך שנת הלימודים הבאה, כיוון שהיום מסתיימת שנת הלימודים לפי לוח החופשות. היא העלתה את השאלה – "האם לוח החופשות במערכת החינוך יכול להשתנות ב 18.6"?

עוד הזכירה פסיקת בג"צ בנושא, וטענה כי לא ניתן להזיז את לוח החופשות וכי דרישת משרד החינוך מהווה הפרה של הסכם קיבוצי. "המורים מבצעים חוזה עבודה. לא הולכים לעיצומים, לא לשביתה. מי שצריך לתת תשובות הוא מנכ"ל משרד האוצר. הוא מי שהחליט על הפעלת בית הספר של החופש הגדול ולשם כך לוקחים את מורי כיתות י' כבני ערובה".

"הסתדרות המורים צריכה להסביר למה כבלה את מורי כיתות י' להסכם", הוסיפה.

רן ארז, יו"ר ארגון המורים: "היינו מספר פעמים במו"מ. הציעו לנו הצעות שלא היו מקובלות עלינו, ואת מה שדרשתי המנכ"ל לא היה מוכן לתת".

השופטת גליקסמן פנתה לנציגי המדינה ואמרה: "אתם לא יכולים פשוט לקבוע שעד שאין הסכמה והמורים ילמדו. אתם צריכים למצוא דרך להגיע למו"מ עם ארגון המורים".

לאחר הפסקה בת כחצי שעה בדיונים הוסיפה השופטת: "הסיטואציה מורכבת. ההסכם צריך להיות מותאם למציאות של בית ספר תיכון. יכולה להיות גמישות ומינון ביחס לימים שהמורים יתבקשו לתת באופן שמשקלל את עניין הבגרויות וימי היערכות שמורים מקיימים במהלך יולי".

השופטת הקציבה לצדדים חצי שעה לקיום מו"מ טרם פסיקה. בסופו של דבר הפגישה ארכה כשעתיים, והצדדים ייפגשו בשנית היום (שישי). השופטת גליקסמן קבעה כי הצדדים יעדכנו את בית הדין בתוצאות ההידברות ביניהם עד השעה 16:00.

נזכיר כי דרישת המדינה לחייב את המורים לעבוד ימים נוספים בקיץ, מגיעה מכוח התקנות לשעת חירום המאפשרות למדינה לחייב עובדים להגיע למקומות עבודתם. לטענת המדינה, ההסכם שנחתם בינה לבין ההסתדרות הכללית הורחב באמצעות התקנות לשעת חירום כך שיחול גם על עובדים אחרים במגזר הציבורי, במידה ולא נחתם לגביהם הסכם קיבוצי חלופי אשר אושר על ידי הממונה על השכר.

הדיון המרכזי בבית הדין, נוגע לכאורה למורי כיתות י' בלבד המיוצגים על ידי ארגון המורים. אלא שעל פי ההסכם שחתמה המדינה עם הסתדרות המורים, המייצגת את הגננות ואת מורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים – ההסדר שיושג בין המדינה למורי כיתות י', יוחל גם עליהם.

עם הגשת הבקשה מוקדם יותר, נטען ממשרד החינוך כי "ארגון המורים נוהג בחוסר תום לב קיצוני כשהוא נמנע מלהגיע להסכמות משך תקופה ממושכת". במשרד דורשים מארגון המורים לחזור בו מהאגרת ששלח למורות חטיבות הביניים על כך שהלימודים הסתיימו ב 20 ביוני.

רן ארז, יו״ר ארגון המורים (צילום ארכיון: יונתן זינדל / פלאש 90).

בתחילת השבוע הודיע שר החינוך, יואב גלנט, כי שנת הלימודים, בבתי הספר העל יסודיים תוארך עד ה-1 ביולי לכיתות ז'-י', ושתלמידי י"א-י"ב יסיימו את השנה ביום שישי 19.6. בתגובה הודיע ארגון המורים העל יסודיים שההארכה לא סוכמה עם הארגון ושהמורים לא ימשיכו ללמד מעבר ל-19 ביוני גם בכיתות ז'-י'.

הממונה על השכר באוצר, קובי בר-נתן, הודיע שיקצץ בשכרם של מורים שיסרבו ללמד עד ה-1 ביולי. הסתדרות המורים (גילאי גן ויסודי) התנתה את ההסכם שלה להארכת הלימודים עד ה-13 ביולי, בכך שגם ארגון המורים יצטרף להסכם.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, שלח בתחילת השבוע מכתב לכל חברי הארגון, בו העביר ביקורת קשה על המדינה:  "דרישת משרד האוצר ומשרד החינוך כעת, שמורי כיתות י' יעבדו 9 ימים נוספים חינם, היא כוחנית, בריונית, והיא בבחינת גזל".

מהמרכז לשלטון מקומי נמסר: אנחנו מאמינים שניתן לפתור את סוגית הלימוד של המורים בעל יסודי ונמשיך לנהל מו"מ גם בהמשך.