ועדת העבודה והרווחה בכנסת אישרה הבוקר (שני) את התקנות להמשך חלוקת המענק לגמלאים עובדים בגילאי 67 ומעלה, שפוטרו או הוצאו לחל"ת. לבקשתו של יו"ר הוועדה חיים כץ (הליכוד), הוכנסו לנוסח החוק שינויים שקובעים ביטול רטרואקטיבי של קיזוז המענק עם קצבאות נוספות – כלומר, אם בוצעה הפחתה בקצבת הבטחת הכנסה בשל הזכאות למענק, היא תושב לחשבונו של האזרח. המהלך נעשה בתיאום עם שר האוצר, ישראל כ"ץ.

תיקון נוסף לנוסח החוק קבע כי ימי הזכאות למענק יחושבו בדומה לחישוב הזכאות לימי אבטלה, ולא בחישוב לפי שלישי חודש כפי שנעשה עד עתה – תיקון שייטיב עם עובדים אשר חזרו לעבודה בשליש הראשון או השני של חודש מאי, שבלעדיו עשויים היו שלא להיות זכאים למענק, או להיות זכאים למענק מופחת.

המענק, שגובהו עד 4,000 ₪ בחודש, ניתן בחודשים מרץ, אפריל ומאי במסגרת תקנות לשעת חירום, כמענה לעובדים מעל גיל 67 שפוטרו או הוצאו לחל"ת ואינם זכאים על פי החוק לדמי אבטלה. בניגוד לדמי אבטלה, גובה המענק נקבע על פי הכנסות העובד מפנסיה, ולא על פי הכנסותיו הקודמות מעבודה. כעת הוא מעוגן בחקיקה ראשית לחודש יוני, כשחישוב ימי האבטלה החדש יעשה רטרואקטיבית מחודש מאי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, אמר בדיון: "אני שמח ששר האוצר הבין שלא צריך לנצח את האוכלוסיות החדשות. אם המדינה החליטה לתת – שתיתן ולא תתחכם. שהאנשים יקבלו את מה שמגיע להם במלואו".

בדיון השתתף מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, שאמר כי יש להאריך עד חודש אוגוסט גם את ביטול קיזוז הקצבאות של הביטוח הלאומי, שאושר לאחרונה בשל משבר הקורונה.

ללי דרעי, מנהלת קידום מדיניות ב'121 – מנוע לשינוי חברתי', ביקשה להאריך עוד יותר את תקופת הזכאות. "אנשים לא ימהרו להעסיק אנשים בני 67 ומעלה גם אחרי ה-17 באוגוסט".