יו"ר מנהלת ליגת הנשים בכדורסל הודיעה היום (שלישי) לשר התרבות והספורט, שבהתאם להחלטת דירקטוריון המנהלת, לא תיפתח עונת הכדורסל לשנת 2020/2021 במועדה (12 באוקטובר), מכיוון שעד כה לא הוסדר התקציב ממשרד התרבות והספורט בסך 12 מיליון שקלים.

במכתבה מציינת, הילה קניסטר בר-דוד, שבינואר 2020 העביר משרד התרבות והספורט תמיכה מיוחדת למנהלת ליגת העל לגברים בכדורסל ובכדורגל, בסך של 14.25 מיליון שקלים. זאת כאשר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל קיבלה סכום מזערי של 750 אלף שקלים בלבד, וליגת העל לנשים בכדורגל לא קיבלה תמיכה בכלל.

יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל הילה קניסטר בר דוד ושר התרבות והספורט, ח"כ חילי טרופר (הצילום: באדיבות מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל)

תקציבי קבוצות ליגת העל לנשים בכדורסל נשחקו בעונה האחרונה 2019/2020  באופן משמעותי, כאשר במקום סכום של 450 אלף שקלים לכל קבוצה, שהובטח על ידי משרד התרבות והספורט בבג"צ ביולי 2016, קיבלה כל קבוצה סכום של 313 אלף שקלים בלבד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"משבר הקורונה רק חידד את עומק האפליה"

קניסטר בר-דוד: ״הגיע הזמן לשים את הנשים על המפה, לא רק בספורט אלא גם בחלוקה שוויונית וצודקת של העוגה התקציבית. מאז כניסתי לתפקיד, לפני למעלה מחצי שנה, השקעתי זמן רב בפגישות עם ראשי ערים, נותני חסויות וגופי ממשלה שמתקצבים את הספורט בישראל.

״למדתי את הנתונים ונדהמתי לגלות שרוב הכסף הוא כסף ציבורי, והוא תמיד הולך לאותו מקום. מדובר במערכת שלמה הדואגת שספורט הנשים ישרוד, אבל לא יתקדם ויתפתח. משבר הקורונה רק חידד את עומק האפליה. הגברים משחקים ללא קהל ועדיין מקבלים עשרות מיליוני שקלים מהטוטו״.

דניאל קארש מהפועל ראשל"צ (עם הכדור) מול מכבי רעננה, מחזור 17 (צילום: באדיבות מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל)

לאחרונה הודיעה יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל למועצה להסדר ההימורים בספורט, כי לא תחתום על הסכם השיווק שהוצע על ידי המועצה להסדר ההימורים בספורט בסכום של 500 אלף שקלים לעונה הקרובה. הדרישה היא לקבלת סכום גבוה יותר, בשים לב לעובדה שמנהלת ליגת העל לגברים בכדורסל, מקבלת מהמועצה להסדר ההימורים בספורט, מדי שנה, סכום של 14 מיליון שקלים לשנה.

קניסטר בר-דוד הוסיפה גם בעניין כספי השיטור והסדרנות: "לא יעלה על הדעת שקבוצות הגברים יזכו למימון ציבורי בסך עשרות מיליוני שקלים, של הוצאות הסדרנות במגרשים (הוצאות אשר מרביתן נובעות מהאלימות הקיימת ביציעי הענפים הגבריים) בעוד קבוצות הנשים ידרשו לממן את הוצאות הסדרנות בעצמן. ממילא כיום אין קהל ואין הוצאות סדרנות ולכן יש לחלק את הכסף באופן שווה".​