כ-70 עובדי מפעל 'אורלייט' בנס ציונה הפגינו היום (חמישי) בכניסה למפעל, על כך שהנהלת קרן פימי מכרה את פעילותו למשקיע חדש שמסרב להכיר בזכויותיהם ומתעלם מתנאי ההסכם הקיבוצי החלים עליהם. החברה שכרה הבוקר עובדי אבטחה שיסגרו את שערי המפעל וימנעו את כניסת העובדים המאוגדים בהסתדרות.

נציגי ההסתדרות, המלווים את העובדים: "הנהלת המפעל החלה לאיים על העובדים ששכרם ייפגע במטרה לנסות להפחידם תוך ניצול המצב הקשה אליו נקלע המשק, בניגוד לרצונם ובעל כורחם".

עשרות עובדי "אורלייט" מפגינים: קרן פימי מכרה את המפעל למשקיע שמתעלם מזכויותיהם. (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

עובדי מפעל אורלייט מייצרים ארונות חשמל ומוצרים נוספים לתעשייה הביטחונית. המפעל, שקיים כבר כ-60 שנה, מנוהל על ידי ירון דוידי, ונמצא בבעלות קרן פימי שבשליטת ישי דוידי. במפעל כ-70 עובדים, רובם ותיקים מאוד המשתכרים שכר מינימלי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפני כשנה וחצי מכרה פימי את הקרקע עליו נמצא המפעל. בשבועיים האחרונים הודיע מנכ"ל אורלייט ליו"ר הסתדרות עובדי התעשייה גבי אסרף וליו"ר ההסתדרות במרחב רחובות עודד עמרם, כעובדה מוגמרת ובחוסר תום לב, כי קרן פימי מכרה גם את פעילות אורלייט ובכוונתה להעביר את כל עובדיה לרוכש חדש.

תחילה הובטח כי עד סוף 2020 לא יעברו העובדים לרוכש החדש ויישארו בחזקת אורלייט, כאשר בתקופה זו יתנהל מו"מ עם הרוכש לשמירה על זכויות העובדים. אלא שהנהלת החברה חזרה בה מכוונה זו והודיעה כי העובדים יעברו לרוכש החדש כבר עכשיו.

העובדים יידרשו לעבור לעבוד תחת מעסיק חדש, ללא כל הבטחה שזכויותיהם יישמרו, שכן הבעלים החדשים מסרבים להכיר בעובדים ובזכויותיהם ומתעלם מההסכם הקיבוצי שמסדיר את תנאי העסקתם כבר שנים רבות.

הנהלת החברה שכרה הבוקר עובדי אבטחה שיסגרו את שערי המפעל וימנעו את כניסת העובדים המוחים, תוך נקיטה ב'שביתת מגן'. הכניסה הותרה רק לעובדים שאינם מאורגנים בהסתדרות, ומועסקים בחוזים אישיים. ההסתדרות אישרה לפני כשבועיים הכרזת סכסוך עבודה במפעל.

עשרות עובדי "אורלייט" מפגינים: קרן פימי מכרה את המפעל למשקיע שמתעלם מזכויותיהם. (צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)

יו"ר הסתדרות עובדי התעשייה, גבי אסרף, מסר: "הנהלת אורלייט שכחה לחלוטין את כל העשייה הרבה והמסורה שעובדיה נתנו במשך השנים, ומתכוונת לזרוק אותם לאשפתות, לא פחות. צר לי שקרן פימי בוחרת לראות את המציאות דרך החור של הגרוש ומוכנה למכור את פעילות המפעל למשקיע אשר מתעלם לחלוטין מההסכם הקיבוצי של העובדים. אנו לא נוותר ונעמוד לצדם במאבקם הצודק על כבודם ועל זכויותיהם".

יו"ר ההסתדרות במרחב רחובות, עודד עמרם: "מדובר בעובדים המשתכרים שכר מינימום, ונתנו את כל כולם למען המפעל והצלחתו. דווקא עכשיו הנהלת המפעל וקרן פימי משתלחת בהם ומתייחסת אליהם באופן מחפיר, מבלי לדאוג להם לאחר כל מה שהם עשו ונתנו במהלך השנים".