ההתמוטטות הכלכלית של ונצואלה הותירה רבים מבתי המגורים במדינה, בת 28 מיליון התושבים, ללא מים זורמים. כשמוסקוסו (59), תושבת עיר הבירה קראקס, מצאה מים באתר בנייה נטוש היא החליטה שהם יביאו סוף לסבלם של אלפי שכניה העניים.

באתר בניה של מנהרת כביש עצומה שעוברת בהרים, מעל לבתי התושבים, הצטברו מי מעיין שזרמו והתבזבזו. חברת הבניה שנטשה את המקום הותירה אחריה סלילי צינורות. מוסקוסו קראה לשכניה להציל את החומרים שמצאה ולבנות יחד מערכת, שתעבור דרך המנהרה העצומה ותעביר מים לבתיהם.

תושבים צועדים במנהרה נטושה בניסיון לתקן את מערכת המים העצמאית שבנו. המערכת מספקת מים לתושבי שכונת אספרנסה בקארקס, ונצואלה. 11 ביוני 2020 (AP Photo/Matias Delacroix)

קו המים שהקימו מתחיל בפתח המנהרה הנטושה ועובר 1,000 מטר מתחת לכביש מהיר, מעל רחוב עירוני ולמטה, אל בתיהם. כיום, מוסקוסו ושכניה משוחררים מהשירותים המתפוררים של העיר ונהנים ממה שרבים בוונצואלה רואים כמותרות. מוסקוק מעריכה שכ-5,000 מתושבי השכונה שלה נהנים ממים זורמים. "לכולם כאן יש מים", היא אומרת, "כולנו מרוויחים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדבריה, המים בטוחים לחלוטין. היא שותה כוס כהוכחה, ומסרבת לומר כמה כסף שילמו התושבים על הפרויקט. "עבורי, זה לא יסולא בפז".

***

משבר המים בוונצואלה אינו חדש. על פי סקר שנערך באפריל בקרב 4,500 תושבים, 86% מהוונצואלים דיווחו על שירותי מים לא אמינים. 11% דיווחו שאין להם מים כלל. במקרה של קראקס, המשבר הניע את התושבים להתאגד כדי להתקין מערכות מים משלהם ולחפור בארות רדודות בבתים.

מבקרי הממשלה הסוציאליסטית מאשימים אותה בשחיתות ובניהול גרוע שהביאו לכשלים כרוניים כמו רשת החשמל השברירית והרס תעשיית הנפט המשגשגת. ממשלתו של הנשיא ניקולאס מדורו האשימה את אויביו הפוליטיים בחבלה בתחנות שאיבת מים, והתגאתה לאחרונה ברכישת צי של 1,000 משאיות סיניות בכדי לספק מים לתושבים.

עובד מושך צינור מים מאחת ממשאיות המים שארגנה הממשלה כדי לספק מים לתושבי שכונת פטארה בקארקס, ונצואלה. 21 במאי 2020 (AP Photo/Ariana Cubillos)

אך בעבור ארקנג'ל מדינה (66) זה לא פתרון מספק. מדינה גייס צעירים שמתגוררים בשכונה שלו לחפור במשך חמישה ימים, כדי להגיע למים בעומק של ארבעה מטרים. הוא קנה צינורות בשווי 200 דולר ומשאבה חשמלית, כדי שיוכל לחלוק את המים עם בתים אחרים.

דלאים מלאים במים שסיפקה הממשלה בסלון בית בשכונת פטארה בקארקס, ונצואלה. 15 ביוני 2020 (AP Photo/Ariana Cubillos)

"חיינו ארבעה חודשים בלי מים זורמים", אומר מדינה, ומתלונן שכאשר קווי המים העירוניים הזרימו מים, בערך בכל שבועיים, יצאו מהברזים מים מלוכלכים. "כעת זו ברכה", הוא אומר, ומספר שאחרי החפירה הוא היה צריך לחשוב איך ייפטר מערימת העפר שהצטברה ברחוב מול ביתו.

***

מריה אוגניה גיל, מקרן ""Clear Water אומרת שלתושבים אין ברירה אלא לצאת ולחפש מים, תוך הפרת הסגר על מנת להאט את התפשטות המגפה. כך, הם חושפים את עצמם לנגיף הקורונה ועשויים להפיץ אותו לאחרים. "אין להם אלטרנטיבה," אומרת גיל. "אתה לא יכול להישאר נעול בתוך הבית כשאין לך מים".

בדרך הביתה. עגלת תינוק עם ג'ריקנים מלאים במים מברז ברחוב. 20 ביוני 2020 (AP Photo/Ariana Cubillos)