לפחות 162 אנשים נהרגו הבוקר (חמישי) במפולת במכרה ירקן בצפון מיאנמר. ארגונים שונים מאשימים את הממשלה וטוענים כי היא נכשלה לשנות את תנאי העבודה המסוכנים בענף.

שירותי הכיבאות של מיאנמר, המתאמים את מאמצי החילוץ, הודיעו ש-162 גופות נמצאו באתר המפולת בהפקנט, מרכז אזור כריית הירקן הגדול והרווחי בעולם, הממוקם במדינת קצ'ין, כ-950 קילומטרים מהעיר הגדולה במיאנמר, ינגון.

ירקן היא אבן חן יקרה למחצה. בפועל, "ירקן" הוא כינויים של שני סוגי סלע שונים הבנויים ממינרלים סיליקטיים שונים -"ירקן נפריט" ו"ירקן ג'יידיט". תעשיית הירקן במיאנמאר מוערכת בכ-31 מיליארד דולר, נכון לשנת 2014.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גבישי ירקן (צילום: Shutterstock)

"כורי הירקן נקברו ונחנקו תחת גל של בוץ", מסרו משירותי הכבאות, ודיווחו על 54 פצועים מהאירוע שפונו לבתי חולים. מספר הנעדרים בתקרית לא ידוע.

"התקרית מחייבת גינוי של כישלון הממשלה לטפל בנהלי העבודה חסרי האחריות במכרי הירקן במדינת קצ'ין", מסרו מארגון הסביבה הבינלאומי Global Wittness, הפועל מלונדון. "על הממשלה להשעות באופן מיידי מפעלי כרייה רחבי היקף, לא חוקיים ומסוכנים באזור הפקנט, ולהבטיח שהתאגידים העוסקים בפעילות מסוד זה לא ימשיכו לפעול", הוסיפו.