בתקופת הקורונה עובדים רבים שיצאו לחל"ת או ששכרם הופחת הופתעו לגלות שההפקדות לפנסיה שקיבלו במהלך תקופה זו חויבו במס – וזאת בשונה מבדרך כלל. הסיבה לכך היא שהחוק הקיים קובע כי ללא משכורת בגובה מספיק, מבוטל הפטור ממס של ההפרשות לפנסיה. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, פנה היום (ראשון) לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה לשנות מציאות זו.

בר-דוד לכ״ץ: ״מדובר בעובדים ששכרם הופחת בחלקו או במלואו, אך מעסיקיהם – מתוך רצון טוב, וכדי להגן על הזכויות הסוציאליות של עובדיהם – המשיכו לבצע עבורם הפקדות פנסיוניות מלאות, בהתאם לשכרם הרגיל.

ארנון בר-דוד וישראל כ"ץ (צילומים: יונתן בלום / תומר ניוברג/פלאש 90)

״אלא שאם בזמן רגיל ההפקדות הפנסיוניות המהוות רכיב בשכר שמקבל העובד, אינן מחויבות במס, הרי שכעת – בהיעדר שכר חלקי או מלא – הן מחויבות במס, הן מצד המעסיק והן מצד העובד. מעבר לפגיעה הכלכלית המיידית שנגרמה ליכולת ההשתכרות של אותם עובדים, הרי שאלו חוו פגיעה כלכלית נוספת, בזכויותיהם הסוציאליות״.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר ההסתדרות ציין ש״במשברים קשים קודמים אשר כללו הפחתות שכר במגזר הציבורי, הוסדרה סוגיית המשך הפקדות מלאות לקופות והיעדר מיסוי בגינן, בהסכמים קיבוציים ובחקיקה. כך למשל, הוסדרו הדברים ב-2003, 2009 ו-2013״. יו"ר ההסתדרות בר-דוד, ביקש את התערבותו הדחופה של השר כ״ץ בנושא זה ״על מנת למנוע מצב של פגיעה נוספת בעובדים״.