ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שמטרתו מחיקת נתוני האשראי של משקי הבית שנאספו בזמן משבר הקורונה, והחוק יעלה להצבעה כבר השבוע. עם זאת, בנק ישראל מתנגד למהלך, בטענה שהדבר יביא לפגיעה בתפקוד של מאגר נתוני האשראי. "לדעת בנק ישראל קבלת הצעת החוק תביא לפגיעה מהותית במשק ובציבור הרחב – ביכולתו לקבל אשראי בעיקר בתקופה מאתגרת, כאשר הוא זקוק למימון על רקע משבר הקורונה" כך נמסר מבנק ישראל.

מטרת החוק היא למנוע שימוש בנתוני האשראי שנאספו בזמן משבר הקורונה, שבמרבית המקרים יורידו את דירוג האשראי של משקי הבית בישראל. על פי ההצעה יתוקן חוק נתוני האשראי כך שהנתונים מתקופת הקורונה לא יכללו במאגר נתוני האשראי, ולשכות האשראי לא יוכלו לעשות שימוש במידע שכבר נאסף.

חבר הכנסת משה גפני, יו"ר ועדת הכספים (קרדיט: דוברות הועדה)

גפני ציין כי כתוצאה ממשבר הקורונה, רבים מהאזרחים שנפגעו אינם יכולים לעמוד בהתחייבויותיהם, להחזיר הלוואות ולעמוד בהוצאותיהם. הוא הוסיף כי הוראת בנק ישראל להקפיא את תשלומי המשכנתאות עלולים להביא לירידה בדירוג האשראי, כי מדובר למעשה באיחור תשלומים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנק ישראל לעומת זאת התנגד, בטענה שעצירת הדיווח אינה נהוגה בעולם גם בזמני משבר. עו"ד שירלי אבנר, שייצגה את בנק ישראל בדיון בוועדת השרים, טענה כי מאז הקמת מאגר נתוני האשראי הפכה המערכת הפיננסית לתלויה בה ואמינות הנתונים שבה, ושפגיעה ברצף הנתונים עלול להקשות על נותני אשראי לבצע את עבודתם. בנק ישראל הזהיר כי היעדר נתונים עלול לפגוע בלקוחות החלשים יותר, ולהביא את נותני האשראי לסרב לבקשות הלוואה מתוך חוסר יכולת להעריך את הסיכון הכרוך בהם.​