העו"סים הנמצאים מזה כשבועיים במאבק על תנאי עבודתם יפתחו היום (שני) בשביתה. המחאה היא על תנאי השכר, תנאי המוגנות והעומס בעבודה. השביתה, שאינה מוגבלת בזמן, תקיף את כל העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות, במשרדי הרווחה, החינוך והבריאות, ביטוח לאומי, הרשות לשיקום האסיר, יחידות הסיוע לבתי המשפט, חקירות ילדים, פנימיות, וועדות להפסקת הריון. בנוסף יקיימו היום העובדים הסוציאליים הפגנה ב-10:30 בכיכר הבימה.

שביתת העובדות הסוציאליות (קרדיט: איגוד העו"ס)

כחלק מהשביתה לא יערכו חקירות ילדים, לא יינתנו צווי הגנה לילדים ונוער בסיכון, לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, לא יינתן מענה לפניות קשישים, לא יטופלו מקרי אלימות במשפחה, לא יערכו השמות של קטינים לפנימיות, לא יוגשו תסקירי עובדות סוציאליים לעבריינים ועצירים שיחזרו לקהילה ולהוות 'פצצות מתקתקות'.

ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העו"סיות, נושאת דברים בהפגנה מול משרד האוצר (צילום: טל כרמון)

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני: "אנחנו מותקפות באלימות ובאכזריות ואין מי שיגן עלינו. אנחנו צריכות לסגור את החודש עם משכורות מבישות ועובדות בעומסים בלתי הגיוניים. 1,000 משרות של עו״ס עומדות ריקות כי אף אחד לא מעוניין לאייש אותן בשל העומס, מגיפת האלימות והשכר המביש. מערכת שלמה הוזנחה, יובשה וננטשה. השאלטריסטים האמיתיים יושבים במשרד האוצר. פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם. בלית ברירה נאלץ לצאת לשביתה הגדולה ביותר בשירותים החברתיים, שכמוה לא הייתה עד היום״.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, התייחס למחאה ולשביתה ואמר כי מחאת העובדים הסוציאליים "מוצדקת מאין כמותה" וכי הוא פועל על מנת לגבש הסכמות בין הצדדים ולהביא לפתרון. "מציאות שבה ילדה שנפגעה מינית או קשיש שנוצל וזקוק לסיוע ייתקלו בדלת סגורה בלשכות הרווחה היא בלתי נסבלת וחובתנו למצוא פתרון מהיר״.