העלייה במספר מבקשי דמי האבטלה בישראל, כולל העובדים שהוצאו לחל"ת, היא השנייה בגובהה במדינות ה-OECD, אחרי ארה"ב, כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם הבוקר (שלישי) הארגון. על פי נתוני הדו"ח, עלה מספר מבקשי דמי האבטלה פי שבעה במהלך המשבר, והוא עומד היום על 27.8% מהעובדים.

למרות הנתון הגבוה, טוענים מחברי הדו"ח כי בניגוד לחלק ניכר ממדינות ה-OECD, ישראל לא הגדילה את גובה דמי האבטלה כתוצאה מהמשבר, זאת על אף שבישראל משך הזכאות לדמי האבטלה הוא מהנמוכים ביותר במדינות החברות.

ב-OECD מעריכים כי בתרחיש בו ישראל לא חוזרת להטיל הגבלות על המשק, רמות האבטלה יגדלו במהלך 2020 ב-3.7%, ויירדו בשנת 2021 ב-0.9%.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לעומת זאת, בתרחיש בו ישראל חוזרת לסגר, הארגון צופה עלייה של 4.2% בשיעור האבטלה השנה, וגידול נוסף של 0.8% בשנה הבאה. בתרחיש זה, ההתאוששות ברמות התעסוקה תגיע רק ב-2022.

שיעור הגידול במבקשי דמי האבטלה בתקופת הקורונה במדינות ה-OECD. (נתונים: OECD | גרפיקה: אידאה)

"בטווח הקצר יהיה צורך קריטי בשמירה על סיוע לסקטורים הדרושים כדי לשמור על יציבות שוק העבודה", נכתב בדו"ח, "ככל שהאפשרות למצוא עבודות חדשות תפחת, יש מדינות שיצטרכו להאריך את הזכאות לדמי האבטלה, כדי למנוע ממחפשי עבודה ליפול במהירות לעבודות בשכר נמוך מדי. צעד כזה יהיה נחוץ עוד יותר במקרה של גל שני של הדבקות, וחזרה להגבלות על הפעילות הכלכלית".

בארגון צופים ירידה דרמטית בתוצר העולמי בכלל, ובזה של מדינות הארגון בפרט. על פי הדו"ח, ב-2020 צפויה להירשם ירידה של 6% בתוצר העולמי, ו-15% בתוצר של מדינות ה-OECD.  עוד צופה הארגון התארכות של המשבר, כשרמות האבטלה העולמיות עלולות להגיע השנה ל- 9.4%, ולהישאר ברמה של 7.7% בשנה הבאה.

"אם הממשלות יקבלו החלטות נכונות הם יוכלו להסתכל אחורה ולראות משבר שנוהל היטב. אם לא, ההשלכות עלולות להיות מורגשות לזמן ארוך" אמר אנחל גורייה, מזכ"ל הארגון.