יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ רם שפע (כחול לבן), הודיע כי הוא דוחה את בקשת משרד החינוך לדון לאשר את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה. שפע קרא למשרד להציג מתווה רב שנתי בנושא.

"בתקופת משבר כלכלי חמור ביותר לא ייתכן שמשרד החינוך יצפה מההורים לשלם לבית הספר כ- 1.5 מיליארד שקלים על שירותים שייתכן מאד שכלל לא יקבלו בשנה הבאה", כתב שפע בדף הפייסבוק שלו, "הודעתי למשרד החינוך, יחד עם הנהגת ההורים הארצית, שהגיע הזמן להציג מתווה רב שנתי שיעשה סדר ויקל על תשלומי ההורים כבר מהשנה הקרובה".

עד היום, התכנסה הוועדה מדי קיץ על מנת לאשר את בקשת המשרד לתשלומי ההורים, המגיעים למאות שקלים לכל תלמיד מדי שנה, זאת למרות מחאת ארגוני ההורים והבטחת שרים וחברי כנסת לטפל בנושא.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הנהגת ההורים הארצית בירכה על החלטתו של ח"כ שפע קראה לאמץ את המודל הרב שנתי להפחתת התשלומים עד כדי ביטולם, כפי שהובטח בדיוני ועדת החינוך בשנה שעברה. "הורי ישראל משלמים מדי שנה למעלה מחמישה מיליארד שקלים, כולל תשלומים לתכניות לימודים נוספות)", מסר הארגון.

ממטה המאבק לחינוך חינם בישראל נמסר כי "יש תקווה שסוף סוף נתחיל בשינוי, הכל כך צודק וחשוב, למען חינוך חינם שוויוני ואיכותי לכל ילדי ישראל. אנו מבינים שהמצב במשק לא ייתן לבטל הכל בבת אחת, אבל גם מבינים שאנחנו, סוף סוף, הולכים לכיוון חיובי". המטה קורא להורים, מזה מספר שנים, שלא לשתף פעולה עם תשלומי ההורים, שכן הם לא מחויבים לעשות זאת על פי חוק.

ההחלטה על ביטול תשלומי ההורים התקבלה עוד בתחילת שנות התשעים, כחלק מהמלצות ועדת לנגרמן, אך מעולם לא יושמה. למרות הבטחתו של יו"ר ועדת החינוך הקודם, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), לטפל בנושא, אושרו מלוא תשלומי החובה בבתי הספר במשך ארבע שנים רצופות.

בשנה שעברה, אישרה הוועדה גביית תשלומים שנעו בין 532 שקלים לתלמיד כיתה א', ל-1,314 שקלים לתלמיד י"ב. על רקע כהונתה של ממשלת מעבר, ואחרי קריאה של ארגוני ההורים למרד תשלומים, הוחלט להוריד את סעיף "מסיבות כיתתיות", העומד על  24 שקלים, ולסבסד אותו בהיקף של 20 מיליון שקלים.