מחאת נהגי האוטובוסים נגד הדרישה מהם לאפשר תשלום במזומן מקשישים ומלוויהם מקבלת היום (חמישי) גיבוי מיו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, שהנחה את הנהגים להפסיק לגעת פיזית בכסף מזומן – ולאפשר בכל מקרה הסעת קשישים, אנשים עם מוגבלויות ואת מלוויהם, גם בחינם.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי (צילום: קובי וולף)

בהודעה ששלח להנהלת משרד התחבורה, הודיע אדרי ההנחיה  שהעביר לכל נהגי האוטובוסים וועדי העובדים נועדה למנוע את המשך הפצת הקורונה ובמיוחד את סיכון הנהגים. לדבריו, "אין סכום כסף ששווה פגיעה בחיי אדם" וחברות האוטובוסים יוכלו להתקין קופה אליה הנוסעים יכניסו את התשלום. הוראתו של אדרי תקפה בין היתר בחברות אגד, דן, מטרופולין והמטרונית בחיפה.

נוסעים באוטובוס בתקופת הקורונה. (צילום: פלאש90)

אדרי הדגיש כי על הנהגים להסיע בכל מקרה את אוכלוסיית הקשישים ומלווי העיוורים ליעדם, וכי לרשות חברות האוטובוסים עומדת הזכות והאפשרות להתקין קופת תשלום, אליה יוכלו הנוסעים לשלשל את כספם בגין הנסיעה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מכתבו של אדרי הגיע בהמשך למכתב ששלח בשבוע שעבר, ובו הפציר בשרי התחבורה והאוצר לאשר פטור מגביית כסף מזומן בתחבורה הציבורית מקשישים וממלווי עיוורים, על מנת לשמור על בריאות נהגי האוטובוסים ולסייע כלכלית לאוכלוסיות חלשות. ההנחיה מהיום הגיעה לאחר שלא קיבל אדרי מענה למכתבו.

אמצעי מונע לשמירת בריאות הנהג באוטובוס בירושלים. 9 במרץ 2020. (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)

יש לציין כי ההנחיה מגובה על-ידי המלצת ארגון הבריאות העולמי לצמצם מגע בכסף מזומן למניעת הפצת הקורונה ולאור פס"ד שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי בתל-אביב לפיו הנהגים לא יגעו בכסף מזומן. הדרישה במכתב היא כי הכסף שיצטבר בקופות ירוקן בסוף כל יום על-ידי עובד שימוגן באופן מתאים ויעביר את הכספים תהליך טיהור.

"לפני הכל, כולנו בני אדם. לא יקרה כל אסון אם ניתן אמון באוכלוסיית הקשישים במדינה שיפקידו את הסכומים הנכונים בקופה. כאלה שלא יפקידו, כנראה שמצבם לא מאפשר זאת – וגם זה בסדר. אין סכום כסף ששווה פגיעה בחיי אדם", כתב אדרי, והבהיר בנוסף כי "לנהגים ולעובדי החברות לא תהיה כל אחריות על תכולות הקופות שיוצבו ועל הכספים שיופקדו בהן".