כאלף חניכי תנועות הנוער הפגינו מול הכנסת, בדרישה לאפשר להם להמשיך בפעילות הקיץ ובמחאה על פגיעה בתקציבי התנועות. תנועות הנוער דורשות מהמדינה לאפשר את שגרת הפעילות לכלל החניכים, כולל אלו שמעל כיתה ה', על פי תקן התו הסגול, בהפרדת הפעילות החינוכית לקפסולות ובדומה לתקנות ההפעלה וההתכנסות של בתי הכנסת (עד 19 אנשים בקבוצה).

הפגנת תנועות הנוער (צילום: דוד טברסקי)

הפגנת תנועות הנוער (צילום: יוני בן דור)

מול בניין הכנסת, מקיימות תנועות הנוער השונות שיחות בהובלת רכזי הפעילות על חשיבות המשך פעילות הקיץ והמחאה המתקיימת. המפגינים שרים, נושאים שלטים וקוראים: "ביבי תתעורר התנועות שוות יותר", ו"בא לי, בא לי, חינוך בלתי פורמלי".

רכזי התנועות מספרים על שנתיים קשות. האיומים לקיצוצים מצטרפים למכה שספגו כל התנועות ב 2019 בממשלה ללא תקציב. לטענת הרכזים, המצב של ביטול הפעילות בקיץ הנחית מכה אנושה על התנועות שנמצאות בגירעונות קשים מזה זמן.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הפגנת תנועות הנוער (צילום: דוד טברסקי)

אסף, קן רחובות של תנועת הנוער העובד והלומד, השתתף בהפגנה ואמר ל'דבר': "מאז שהתחיל הסגר אני והחברים שלי מדריכים את החניכים ומתנדבים בשכונה. התכוננו לקיץ גדול. לא סופרים אותנו". חניכה מתנועת השומר הצעיר שבאה גם היא לירושלים להפגין הוסיפה: "העתיד של מדינת ישראל הוא העתיד הערכי שלה. התנועות הן חלק מהפתרון. לא חלק מהבעיה".

בר לוי מירושלים, רכז מסלול נח"ל באיחוד החקלאי מתאר את היערכות התנועות לעמידה בתו הסגול: "בדרך כלל עושים מחנה קיץ וקורס מדריכים ארצי עם אלפיי חניכים. פיצלנו את המחנה והקורס ל-13 מוקדים שונים ברחבי הארץ במתחמים נפרדים של 50 איש וקיצרנו את הסמינר לחמישה ימים כדי להקל כלכלית על ההורים".

הפגנת תנועות הנוער (צילום: דוד טברסקי)

מקצצים בתקציב

בתגובה להפגנה הודיעה היום ועדת החינוך התרבות והספורט כי מחר (שני) בשעה 10:00 יתקיים דיון דחוף במצב תנועות הנוער וארגוני הנוער. לדברי יו"ר הוועדה ח"כ רם שפע, יוזם הדיון: "לא ניתן לתנועות וארגוני הנוער לקרוס, זה המקום בו מפתחים מאות אלפי בני ובנות הנוער תודעה אזרחית וחברתית, לצד אינסוף מיומנויות הכרחיות אחרות. החברה הישראלית לא יכולה להרשות לעצמה, בטח בזמן משבר, לוותר על החינוך הבלתי פורמלי".

מזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא יאיר שחל, אמר בתגובה לקיצוץ הגדול שצפוי בתקציב תנועות הנוער: "כאשר המשק כולו עצר מלכת בחודשים האחרונים – תנועות הנוער היו החמצן של מדינת ישראל. עשרות אלפי חניכי בני עקיבא ובוגריה חילקו סלי מזון, ליוו וסייעו לקשישים בודדים, הגישו עזרה למשפחות של צוותי רפואה ויזמו ופעלו בעשרות פרויקטים חברתיים בכל רחבי הארץ. כך גם בתנועות הנוער האחרות – בכל מקום בו החברה הישראלית היתה זקוקה להם, הן התייצבו מיד למשימה הלאומית. כשהילדים של כולנו ישבו בבתים – תנועות הנוער היו אלו שהציעו להם פעילות אחרת – ערכית, מאווררת, חוויתית. כזו שסייעה להם להפיג את המתחים ואת החרדות בימים האלה. המדריכים והצוותים ליוו את הילדים שלנו והיו עבורם הרבה יותר מאוזן קשבת וכתף תומכת".

הפגנת תנועות הנוער (צילום: דוד טברסקי)

 

"דווקא עכשיו מדינת ישראל החליטה להפנות עורף לתנועות הנוער. הקיצוץ המדובר בתקציב בגובה של עשרות אחוזים הוא אסון בקנה מידה לאומי. מדובר בפגיעה קשה בפעילות השוטפת של תנועות הנוער שמצטרפת לאובדן הכנסות קשה מאי תשלום דמי החבר של ההורים בשנת 2020. המשך הקיצוץ יביא את כולנו לקריסה אמיתית. ראש הממשלה חייב להתערב בנושא באופן מיידי לפני שיהיה מאוחר מדי", הוסיף שחל.

"אנחנו מציעים לממשלה חיסון חברתי לבני הנוער", אמר נפתלי דרעי, מזכ"ל מועצת תנועות הנוער (מת"ן), "הבחירה לעצור את הפעילות דווקא בתקופה הזאת תשיג את המטרה ההפוכה".

לטענת מת"ן, המדינה עדיין לא העבירה את מלוא הכסף שאמור היה להגיע לתנועות ולארגונים עבור שנת התקציב 2019. "איך ייתכן שדווקא עכשיו בחר משרד החינוך להעניש את התנועות וארגוני הנוער בגלל שהממשלה החליטה להעבירם לטיפולו של משרד ממשלתי אחר?", נמסר ממת"ן, "ללא עורק החיים התקציבי המינימלי, כפי שהיה בשנת 2019, ימצאו עצמן תנועות וארגוני הנוער בפני משבר חסר תקדים, ממנו קשה יהיה להתאושש".

ארגוני ותנועות הנוער פנו בשבועות האחרונים, מספר פעמים, לשר החינוך יואב גלנט ולראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לא לבטל את פעילויות הקיץ ומחנות הילדים. עם זאת, ביום חמישי האחרון הוקפאה פעילות כלל התנועות בהתאם להנחיות הבריאות.