צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים מזהיר כי אם קצב ההדבקה בנגיף הקורונה לא ייבלם, יהיו בישראל בתחילת אוגוסט 800 חולי קורונה קשים, מצב שיוביל לעומסים ואף קריסה בבתי החולים. בנייר עמדה שהוגש לממשלה אתמול (ראשון) המליצו החוקרים לבחון בתחילת השבוע הבא את השפעת הצעדים שננקטו לאחרונה, ובהתאם לקבל החלטה על צעדים נוספים, ביניהם סגרים אזוריים נרחבים או סגר מלא.

החוקרים החתומים על המסמך הם פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' רן נירפז (בית חולים הדסה), פרופ' דורון גזית, פרופ' רונית קלדרון-מרגלית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ – ממכון רקח לפיסיקה ומביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית בירושלים.

לדברי החוקרים, קצב העלייה בחולי קורונה שדורשים תמיכה נשימתית הוא מדד שמאז תחילת אפריל חוזה באופן אמין את התמותה הצפויה, וכן את העומס בבתי החולים. מדד זה עלה באופן "חד משמעי" אחרי אישור קיום אירועים עד 250 איש ביוני. נכון לאתמול (ראשון) עמד מספר החולים הקשים על 151. לפני שבוע, ב-6 ביוני, היו 91 חולים קשים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

החוקרים מציינים כי מספר חולי הקורונה המאושפזים עולה בהתאם לקצב העלייה בהדבקה. הם מקווים שהאיסור על קיום אירועים יבלום את קצב העלייה בחולים הקשים, אך את השפעתו על מספר החולים הקשים ניתן יהיה לראות רק בתוך 10-13 ימים מתחילת השינוי.

החוקרים ציינו כי "מסתמנת התייצבות מסוימת בקצב התפשטות המגפה, אך עדיין לא במידה מספקת". לפי הדו"ח, אם הצעדים שננקטו ייושמו ביעילות, נראה קודם כל התייצבות בקצב הגידול של החולים הקשים, העומד כרגע על הכפלה כל 12 ימים, ולאחר מכן ירידה. ללא התייצבות בירידת קצב העלייה במספר החולים הקשים, יהיה צריך לנקוט צעדים נוספים.