ארגון זק"א יוצא היום (שני) בקמפיין חדש להעלאת המודעות לבדידותם של קשישים, זאת בצל העלייה בתחלואת הקורונה. 84 מקרים של בני אדם עריריים, שנפטרו בביתם ונמצאו לאחר ימים רבים, אירעו מתחילת השנה ברחבי הארץ. בכל 2019 אירעו 130 מקרים כאלו.

יהודה משי זהב, יור זק"א אמר כי "מתנדבי הארגון טיפלו בגל הראשון במקרים רבים של גלמודים וקשישים ועריריים שנמצאו במצב ריקבון בביתם, ימים ושבועות לאחר מותם. לכן אנו רואים חשיבות עליונה להשאיר את הנושא על סדר היום הציבורי, ולהעלות את המודעות שוב ושוב כדי להציל את חייהם".

הקמפיין קוראים לשכנים לדפוק פעם אחת ביום על דלת השכן בבניין, כדי לשאול לשלומו ולוודא שצרכיו נענים. ההנחה בארגון שבכניסה לגל נוסף של המגפה, הבדידות של הקשישים מתגברת ומתעצמת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

 

ישעיהו מנת, מנהל משרד הפרסום 'בקטע אחר', שהפיק עבור זק"א את סדרת הסרטונים האחרונה אומר ל'דבר' שהוא בעצמו מתנדב בארגון מזה שבע שנים. "יוצא לי לא אחת להגיע למקרי מוות של גלמודים ועריריים" הוא מספר, "היה מקרה באזור המרכז, שגם בו קיבלנו דיווח על ריח רע. הגענו לשם, לפי המראות שראינו היה נראה שהסבתא שכבה בבית למעלה משבועיים. 20 דקות אחרי שהתחלנו לטפל, הגיעה הבת שלה ובכתה את נשמתה. היא הייתה רגילה להתקשר אחת לכמה חודשים, זה משהו שנכנס לי ללב".

לדבריו, במשרד הפרסום הגיעו למסקנה שחייבים לזעזע את הציבור הישראלי, "שירגישו אחוז אחד ממה שאנחנו חווים בשטח".

"רצינו לתת לאנשים לראות על המסך כמה זה פשוט, מצד אחד, להישכח בבית ולמות לבד, ומצד שני, כמה זה פשוט לדפוק בדלת ולדאוג לזה שזה לא יקרה", הוא מסביר.​

אתמול (ראשון), אחר הצהריים, נמצאה גופתה של אישה בת 80 ברחוב שכם במזרח ירושלים, כשהיא במצב ריקבון. משה חמד מתנדב זק"א שטיפל בזירה, אמר כי "האישה, ככל הנראה,  נפלה בבית לפני מספר ימים ונפטרה, השכנים שהרגישו ריח נוראי הזעיקו את המשטרה והכיבוי, שפרצו לדירה ומצאו את המנוחה על הרצפה בבית במצב איבוד צלם אנוש".