מעל ל-3,000 עובדות סוציאליות מפגינות היום (שני) מול משרדי משרד האוצר בירושלים במחאה על קריסת השירותים החברתיים, העומסים, האלימות והשכר הנמוך.

יו״ר איגוד העובדות הסוציאליות ענבל חרמוני: "למשרד האוצר לא איכפת מהשירותים החברתיים בישראל, מהמצוקות של החברה בישראל ובימי הקורונה בפרט. הם חושבים שעובדת סוציאלית, שמרוויחה 6,000 שקל, צריכה לומר תודה שיש לה עבודה. עובדת מסביב לשעון מרוויחה 6,000 שקל. זה מה שהם חושבים. הם אפילו לא מתביישים בזה.

הפגנת העובדות הסוציאליות מול משרד האוצר בירושלים (צילום: דוד טברסקי)

"אנחנו כבר שמונה ימים במאבק ובשביתה שהם לא מטרה אלא אמצעי להשגת הסכם עבודה צודק שיציל את השירותים החברתיים בישראל, דבר שמגיע לעובדות הסוציאליות בזכות ולא בחסד. יש כאן עובדים של 20, 30 ו-40 שנה שאת כל החיים שלהם נתנו לשירותים החברתיים. אנחנו מתחת לאלונקה כל הזמן".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"הייתי עשר שנים על השלמת שער מינימום", אומרת מיכל כהן (35), עו"סית במערכת הבריאות בירושלים. "יש 1,000 תקנים לא מאוישים כי לא רוצים לבוא לעבוד, אין דגל אדום בוהק יותר מזה לכך שהמקצוע הולך להיגמר. אני מטפלת ב-400 תיקים במקביל – אלו דרישות לא הגיוניות שלטווח הארוך אף אחת לא תהיה מוכנה לקחת. הבן שלי סטודנט לעבודה סוציאלית ושואל אותי למה עשיתי לו את זה".

הפגנת העובדות הסוציאליות מול משרד האוצר בירושלים (צילום: דוד טברסקי)

"הקורונה פגעה קשה בחברה הערבית", אמרה שארין נסרי (27) מחיפה. "אני פוגשת את זה בכל יום. היא זקוקה לעובדות הרווחה והבריאות היום יותר מתמיד. זו ממשלה שמדברת על הפריפריה אבל יורקת על העו"סיות ובסוף גם יורקת על הפריפריה".

"זה טוב מאוד שהדור הצעיר אומר עד כאן", אומרת מירב מדמון, עו"סית מעל 20 שנה בירושלים. "זה מה שאנחנו היינו צריכות לעשות. זה קשור לזה שזה מקצוע נשי. סטודנטיות צעירות שאני מנחה אומרות לי שהן רוצות לעזור לאנשים, אבל לא מוכנות לעבוד בכאלה תנאים".

הפגנת העובדות הסוציאליות מול משרד האוצר בירושלים (צילום: דוד טברסקי)

"יש המון חולים חדשים במוסדות לבריאות נפש מאז הקורונה, אך אין תקנים", אומר העו"ס אור קדמיאל (30) מהרצליה. "אשפוז פסיכאטרי הוא אלטרנטיבה לבית והממשלה מסרבת לעזור". קדמיאל הוסיף, "אני עו"ס צעיר ומרוויח את אותה משכורת כמו מדריכה שלי בצוות עם ותק של 30 שנה. עו"סיות ותיקות אומרות לי תברח".

הפגנת העובדות הסוציאליות מול משרד האוצר בירושלים (צילום: דוד טברסקי)

ח"כ אוסאמה סעדי (חד"ש): "שר האוצר אמר שהמאבק שלכן צודק אבל אינו מתכוון לפרוץ את מסגרת הסכמי השכר. זה מעיד כאלף עדים על הניתוק של הממשלה הזאת. המאבק של העו"סיות הוא החזית של המאבק בכל העוולות".