בהצגת התוכניות הכלכליות שלו נוהג ראש הממשלה לחזור ולומר שהוא מתייעץ עם מומחים מהארץ ומהעולם. עד אתמול (רביעי) בערב, לא נקב אף פעם בשמו של אחד מהמומחים האלה. ואילו בהצגת תוכנית המענק לכל אזרח, נקב פעמיים בשמה של פרופ' פלדמן. ולא רק נקב בשמה, אלא גם ציטט את דבריה: ״עדיף שעוד שנתיים, כשנסתכל אחורה, נגיד שנתנו יותר מידי, מאשר שנסתכל אחורה ונגלה שלא נתנו מספיק״.

מי היא פרופ' פלדמן ששינתה את דעתו של נתניהו?

פרופ' פלדמן היא נעמי פלדמן, פרופ' מן המניין במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. היא ילידת ארה"ב, שעלתה לישראל לאחר שסיימה לימודי כלכלה. המחקר שלה עוסק בהשפעה של שינויים במדיניות המס על התנהגותם של אנשים וחברות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בעבר עבדה ככלכלנית בכירה בבנק המרכזי של ארה"ב (הפד). היא גם הייתה חברה בצוות היועצים המיוחד לנשיא טראמפ, ושותפה לבניית הרפורמה שהוא הוביל להורדת מס החברות. בתום העבודה על הרפורמה, ב-2017, שבה עם משפחתה לישראל.

"טראמפ, חייבים לומר, הוא טיפוס מאוד מעניין", סיפרה בראיון לדה מרקר, "זה נכון שלפעמים לא יודעים מה טראמפ יאמר, לפעמים היינו צריכים לעשות בקרת נזקים ולהחליט מה לעשות. אבל אני לא חושבת שהתיאור של סביבה שלא בשליטה הוא מדויק, לפחות ממה שאני ראיתי".

מוקדם יותר השבוע, עוד לפני שהוצגה תוכניתו של נתניהו, אמרה פלדמן בראיון לאולפן YNET: "אני חושבת שאי הוודאות לגבי העתיד היא הדבר שהכי פוגע בציבור, שאנשים לא יודעים מה יקרה, ולא יכולים להתנהל בהתאם".