במסגרת אירועי 100 השנים לייסודה של ההסתדרות, נחנך היום (ג׳) ״גן ההסתדרות״ בעיר ראשון לציון. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, וראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך, הסירו את הלוט מעל שלט מרכזי המקבל את פני הבאים לגינה.

הגן החדש נפתח לטובת הציבור הרחב בסמוך למבנה ההסתדרות בעיר, לאחר ששופץ בשיתוף פעולה בין ההסתדרות לעיריית ראשון לציון, ובמסגרת רצונו של יו"ר ההסתדרות  להנגיש את עשייתו ומורשתו של הארגון לציבור הישראלי. בחודשים הקרובים עתידה להיפתח גם גינת ההסתדרות בתל-אביב, למרגלות בניין הוועד הפועל של ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב.

גן ההסתדרות בראשון לציון. ״בחודשים הקרובים עתידה להיפתח גם גינת ההסתדרות בתל-אביב״ (צילום: ההסתדרות)

ברחבת הגן הוצבו 12 מוצגי קבע המציגים את מורשת ההסתדרות מאז הקמתה לפני 100 שנים – דרך התפקידים החשובים שמילאה בבניית מוסדות היישוב הראשונים טרום  הקמת המדינה ועד לתפקידה בימים אלה כ״בית של העובדים בישראל״ הפועל להגן על זכויותיהם.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השלטים מציגים מידע ועובדות על ההסתדרות ועל העבודה המאורגנת בישראל. כך למשל צויין על אחד השלטים שדוד בן-גוריון, ראש הממשלה הראשון, היה גם ממייסדי ההסתדרות וכיהן כיו"ר הארגון בין השנים 1921-1935, וכן היה פועל ייצור ביקב של ראשון לציון, בו התרחשה גם שביתת העובדים הראשונה בארץ ישראל.

מנכ״ל ההסתדרות, אופיר אלקלעי. ״ראשון לציון כשמה כן היא, שם הכל התחיל. ערש הציונות והמושבה הראשונה של העלייה הראשונה. עם המפעל הראשון וגם השביתה הראשונה״ (צילום: ההסתדרות)

מנכ״ל ההסתדרות, אופיר אלקלעי. ״ראשון לציון כשמה כן היא, שם הכל התחיל. ערש הציונות והמושבה הראשונה של העלייה הראשונה. עם המפעל הראשון וגם השביתה הראשונה״ (צילום: ההסתדרות)

"הגן שפתוח ונגיש לציבור, יאפשר לתושבים שלנו להכיר טוב יותר את המאמץ שנעשה לאורך השנים כדי להזיז הרים, לשנות דפוסים ולאפשר לאנשים להתפרנס בכבוד" אמר ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, "בין המוצגים הם יגלו פה פיסות של היסטוריה, על המורשת והעשייה שלא נעצרת לרגע ועל האנשים הנפלאים שממשיכים לפתח את ההון האנושי במקומות העבודה, להגביר את האכיפה והבטיחות, להגן על עובדים מוחלשים ואנשים עם מוגבלויות ולתת כתובת ומענה לכל מי שצריך להילחם על כבודו, פרנסתו ועתיד ילדיו. מי ייתן ונצליח לעבור את הימים הקשים שפוקדים את שוק העבודה, ונמלא אותו בצמיחה, בהישגים, ביצירה, בסולידריות, בערבות הדדית – ובבריאות".

״להסתדרות ולראשון לציון קשר מיוחד והיסטורי ואני גאה שיכולנו להעניק לעיר ולתושביה את הגינה החדשה, בשיתוף פעולה עם העירייה" אמר יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד. "אני בעצמי העברתי כ-20 שנה מתוך חיי הבוגרים בראשון לציון, ואני אוהב את העיר הזאת שגדלה וצמחה בצורה מדהימה. ההסתדרות תמשיך להיפתח לקהל הרחב ותראה לציבור את הדברים החיוביים והיפים שיש בציבור העובדים, בעבודה המאורגנת ובכל המוסדות הנפלאים שההסתדרות הקימה לאורך השנים. נמשיך להיות המגן של העובדים במדינת ישראל – ושל העובדים בראשון לציון ובאזור״.

עיריית ראשון לציון ״הגן שפתוח ונגיש לציבור, יאפשר לתושבים שלנו להכיר טוב יותר את המאמץ שנעשה לאורך השנים כדי להזיז הרים״ (צילום: דבר)

״ראשון לציון כשמה כן היא, שם הכל התחיל. ערש הציונות והמושבה הראשונה של העלייה הראשונה. עם המפעל הראשון וגם השביתה הראשונה" אמר מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי. "סיפור העיר שזור בסיפורה של ההסתדרות, שהייתה מגש הכסף להקמת מדינת ישראל ולהגשמת הציונות.

״יגאל אלון אמר פעם 'עם שלא זוכר את עברו – ההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל', לכן ביקשנו להביא את אבני המורשת החשובה הזו למרכז העיר, כדי לחבר את העבר להווה ולספר את סיפורה של ההסתדרות ושל המדינה שלנו״.

יו"ר ההסתדרות במרחב ראשון לציון, זורי מזרחי אמר: ״אנו קוטפים היום את אחד מפירות שיתוף הפעולה הפורה בין ההסתדרות לעיריית ראשון לציון. כתרים רבים של ראשוניות נקשרו לעירנו, והיום ציון דרך נוסף – 'גן ההסתדרות' הראשון בישראל המביע מעט מפועלה של ההסתדרות במאה השנים שחלפו. תודה לכל מי שלקח חלק ביוזמה המבורכת של הקמת הגינה החדשה, מההסתדרות ומהעירייה״.