דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי ט"ו בחשון תשפ"ב 21.10.21
24°תל אביב
  • 19°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 21°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 18°באר שבע
  • 23°אילת
  • 21°טבריה
  • 15°צפת
  • 23°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל

כלכלת הקורונה / נשיא התעשיינים: ״התנגדות האוצר להעדפת כחול לבן דתית. דרושה פה מנהיגות״

ראש הממשלה שינה כיוון וקרא להעדיף תוצרת מקומית, אך קריאתו נתקלת בחוסר הסכמה בדרג הפקידות | רון תומר משוכנע שמדובר בסוגיית מפתח לעתיד המשק, ויש לו גם נתונים שמראים את זה

שר האוצר כ"ץ ויו"ר התאחדות התעשיינים רון תומר. (צילום: דוברות האוצר)
יונתן קירשנבאום

"אנשים כמו דונלד טראמפ, אנגלה מרקל ובוריס ג'ונסון מבינים שרק רכש מקומי ייצר מקומות עבודה ויעצור את השטף הגדול הזה של האבטלה", אומר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים ל׳דבר׳, "בישראל עוד לא הפנימו את זה, אבל אולי מתחיל שינוי".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, קרא למנכ"לים של משרדי הממשלה "לפעול בכל הכלים שעומדים לרשותם כדי לעודד את הכלכלה המקומית".  נתניהו הוא אחד המתנגדים העקביים להענקת יתרון לתעשייה המקומית, ומסר כזה שיוצא מלשכתו יכול להרים כמה גבות. תומר שהשתתף אתמול (שלישי) בדיון בנושא בכנסת מבהיר כי בעוד בדרג הפוליטי המצב קצת השתנה, במשרד האוצר עדיין משמיעים את אותן הזמירות.

אתה רואה אפשרות שגודל המשבר ישנה את ההתנגדות העמוקה להעדפת התעשייה המקומית?
"אני רואה התחלה של דרך במכתב של משרד ראש הממשלה, ואמורות גם להיות תוצאות נוספות בכיוון הזה בזמן הקרוב, ככה שאני נותן להם את הגרייס שנראה שינויים. הוא כותב שבשבוע הבא הוא ירכז מסקנות ויקדם את הנושא אז יכול להיות שבאמת נפל האסימון.

ח"כ יעקב מרגי ורון תומר בדיון בנושא התעשייה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

ובדרג הפקידותי?
"עד היום לצערי אנשי האוצר מתנגדים לרעיון הזה של לתעדף רכש מקומי באופן כמעט דתי. בוועדה היו הרבה תומכים בעד הרעיון הזה, ח"כ מרגי תומך בתעשייה. גם משרד הכלכלה תחת עמיר פרץ מוביל את הקו הזה של מה שהוא קורא כלכלה אנושית, והוא מבין שהתעשייה היא הפתרון לפריפריה, לעבודה, למשכורות גבוהות. אני גם חושב שהשר כ"ץ קשוב לזה. אבל בסוף, מי שצריך לדרוש את זה הוא ראש הממשלה, אחרת לא יקרה. עכשיו הוא צריך לבצע".

"תוספת המחיר שולית שבשולית"

נכון להיום, החוק קובע כי רכישות ממשלתיות ישירות מחויבות להעדיף תוצרת כחול לבן אם מדובר במחיר גבוה בעד 15%. על גופים ציבוריים שאינם הממשלה לא חלה חובה חוקית לתעדף רכש מיצרנים ישראלים. על פי הנתונים שהוצגו בוועדה כל מיליארד שקל של רכש מקומי מייצר כ-3,000 מקומות עבודה, תורם כ-450 מיליון שקל לתוצר.

מה מבחינתכם הממשלה צריכה לעשות כדי לסייע ליצרנים המקומיים?
"זה פשוט. צריך לעשות שני דברים. הראשון הוא ברכש ישיר – לשנות את חוק העדפת תוצרת הארץ שבעצם יגרום לזה שכסף ציבורי יחויב בהעדפת תוצרת הארץ גם אם זה לא רכישה ממשלתית באופן ישיר. כל כסף ציבורי שיצא יהיה לטובת רכש כחול לבן.

מתוך מצגת של נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר בוועדת הכלכלה

"המסלול של רכש כחול לבן מיושם באדיקות ובהצלחה במשרד הביטחון ברכש של עשרות מיליארדי שקלים ואומר לי כבר כמה שנים ראש מנהל הרכש שהוא רוכש כחול לבן בהיקפים גדולים והתוספת המחיר של זה למשרד היא שולית שבשולית.

"הדבר השני הוא לגבי פרויקטי תשתית גדולים, גם בפרויקטי של PPP (שיתוף פעולה בין מגזר ציבורי לפרטי). או לדרוש רכש ישיר של טובין או לחלופין לדרוש רכש גומלין, אבל לדרוש שיחול על הכל".

וזה אפשרי ליישום?
"תנסה למכור משהו בסין משהו ולהגיד להם שהישראלים לא יסכימו לתנאים שלהם. אתה תקבל בעיטה החוצה לים. פה מספרים לי באוצר כל הזמן רק למה לא, ולמה אי אפשר, לא מתייחסים לבעיה. גם אם קשה וגם אם קצת יותר יקר, אנחנו לצערי היום וככל הנראה גם בשנים קדימה בסיטואציה אחרת. יש לנו מאות אלפי מובטלים, וזה יכול להתדרדר עוד לכמויות גדולות יותר. המטרה שלנו היא לצמצם את זה כמה שאפשר".

התעשייה מייצרת עבודות טובות

בדיון בכנסת הציג תומר נתונים על הפגיעה בתעשייה בקורונה וכן נתונים על תרומתה הייחודית למשק הישראלי.59% מהמועסקים בתעשייה מתגוררים בפרפריה, והשכר הממוצע בה גבוהה ב-38% מהממוצע במשק. היא מפרנסת 15% מתושבי הפריפריה ומהווה מוקד לחדשנות עם 29% מההוצאות על המחקר והפיתוח במגזר העסקי.

מתוך מצגת של נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר בוועדת הכלכלה

הצד השני של המטבע הוא הפגיעה הקשה של התעשייה במשבר הקורונה. לפי הנתונים שהציג תומר התעשייה הישראלית כמעט ולא נהנתה מהסיוע הממשלתי, והמענק הממשלתי כמעט לא השפיע על ההחלטה להחזיר מחל"ת.

נתון משמעותי נוסף הוא כי הסיבה המרכזית לפגיעה בעסקים מצד התעשייה הוא הפגיעה בביקוש בשוק המקומי. זהו בדיוק המשתנה שיכול לקבל שינוי משמעותי במידה והממשלה תאמץ העדפת כחול לבן בצורה עמוקה.

איך אתה חושב שאפשר לשחרר את התקיעות?
"התפקיד של האוצר צריך קצת להשתנות. הם כל הזמן מסבירים רק למה לא, למה אי אפשר. אצלי בחברה יש אנשים שעובדים תחתי, שאמורים לבצע את ההחלטות שאני מחליט. אם הם כל הזמן אומרים לי רק למה לא, ולא מציעים לי פתרונות יצירתיים אז אני לא צריך אותם. זה כרגע המצב עם האוצר.

"נציגי המשרד הגיעו היום שוב לוועדת הכלכלה כדי לספר לנו למה זה יקר, למה זה לא כדאי, למה צריך להסתמך רק על ייבוא. אני מקווה ששר האוצר יבין את מה שנראה שראש הממשלה הבין, ויש לי תחושה שהוא באמת מבין את זה. השאלה היא מה עושים מול השלטון הפקידותי, שבשבילו להעדיף רכש תוצרת הארץ זה כמו חס וחלילה להגיד לאדם דתי לאכול חזיר. זה ממש ברמה של דת אצלם".​

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות