ועדת הכלכלה של הכנסת הביעה היום (רביעי) התנגדות משותפת ליוזמה להפחתת שכר המינימום שפורסמה אמש ב'כאן חדשות'. "מי שמעז לומר שהפתרון לאבטלה זה הורדת שכר המינימום הוא אדם אטום", אמר יו"ר הועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). "מי שחושב שמשפחה שמשתכרת שכר מינימום יכולה להרשות לעצמה לוותר על 100 שקלים, לא מבין למה הם מיועדים בכלכלת בית שכזה. הפכנו להיות חברה הזויה."

פרץ התייחס להצעה להפחית את שכר המינימום, ואמר כי אין שום סיבה לעשות זאת. לדבריו, "הרעיון עומד בניגוד מוחלט לאתגרים שלנו. מכל השיחות שלי עם המעסיקים והעצמאים הם אומרים במפורש שכדי לקלוט עובדים צריך להעלות פריון, להשביח את האנשים ולהעלות שכר. דווקא המשבר הזה זו הזדמנות טובה מבחינתנו להשביח את כוח העבודה".

פרץ הציג בפני הוועדה את המודל הגרמני לתעסוקה גמישה בהשתתפות המדינה לעת משבר, לפיו המדינה משתתפת בתשלום השכר יחד עם המעסיק ובכך מונעת את פיטורי העובד. "מתחילת המשבר אני אומר, מבוקר עד ערב, שצריך להפעיל מודל שכזה שהופעל כבר ב-25 מדינות בצורה טובה" אמר שר הכלכלה עמיר פרץ בדיון. "שילוב של דמי אבטלה עם התשלום של המעסיק. למה אם המעסיק אומר שהוא יכול להעסיק מאה עובדים בחצי משרה, אומרים לו לפטר חצי מהם? גם אם הוא אומר שהם עובדים על עשר עמדות ועושים עבודה שונה, ושיש לו רק חצי מהעבודה לתת להם".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

חבר הכנסת יעקב מרגי, יו"ר ועדת הכלכלה (צילום ארכיון: יונתן זינדל / פלאש 90).

 

השר פרץ ברך על כך שראש הממשלה הודיע כי בכוונתו לעודד רכש ציבורי של תוצרת כחול לבן. "הכוונה שלנו היא שהמחוייבות תחול גם על הרשויות המקומיות ועל ארגונים הממומנים על ידי המדינה כמו קופות החולים וצה"ל, וכן לקדם גם רכש גומלין שיוכל לייצר המון מקומות עבודה. לדבריו החשב הכללי וגורמים נוספים באוצר מתנגדים למדיניות זו בטענה שתייקר מכרזים.​

בסיכום הדיון קראה הוועדה לממשלה לאמץ את המודל הגרמני. בנוסף ממליצה הוועדה להעלות את קצבת האבטלה לעובדים בשכר מינימום שפוטרו או הוצאו לחל"ת.