בבנק ישראל שוקלים להציע ביטול הפרשות לפנסיה לעובדים החלשים ביותר, וביטול הפרשות מעסיקים לביטוח לאומי כדי להקל על המעסיקים ולהוריד את רמות האבטלה. על-פי הפרסום הראשון בחדשות 13, ההצעה עלתה במסגרת הדיונים על הצעה למתווה התמודדות עם המשבר בבנק ישראל.

על פי הפרסום, בנק ישראל שוקל להציע לבטל את הפרשות לפנסיה לעובדים בעלי הכנסה נמוכה כדי להוזיל את מחיר ההעסקה שמשלמים מעסיקים ולהוריד את רמת האבטלה. על-פי פרסום בחדשות 13, בנק ישראל תומך בביטול חובת ההפרשה לפנסיה על 7,000 השקלים הראשונים של המשכורת. המשמעות היא שעובדים שמרוויחים עד ל-7,000 שקלים בחודש לא יזכו להפרשות פנסיה כלל, ועובדים המרווחים מעל ל-7,000 שקלים יזכו להפרשות פנסיה רק על ההפרש. על פי הפרסום, בנק ישראל תומך בביטול עד לסיום משבר הקורונה.

מדובר בפגיעה דרמטית ביכולתו של ציבור השכירים לחסוך לפנסיה. מדובר למעשה בביטול חובת ההפרשות לפנסיה שחוקק בשנת 2008, שהחיל את הפרשות הפנסיה חובה לכל עובד. ההצעה תביא למעשה לביטול החובה באופן זמני.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הצעה נוספת ששוקלים בבנק ישראל היא ביטול זמני של הפרשות המעסיקים לביטוח הלאומי. משמעות ביטול ההפרשות לביטוח הלאומי היא פגיעה בזכויות שיצברו שכירים בביטוח הלאומי, שיאלצו להפריש מתוך שכרם או לספוג פגיעה בזכויותיהם בביטוח הלאומי.

שר הכלכלה עמיר פרץ: "יש לאמץ את הצעתי להחיל את המודל הגרמני" (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

שר הכלכלה עמיר פרץ הגיב לפרסום על ההצעה: "הצעת בנק ישראל להפחתת הפרשות מעביד למשתכרים עד 7,000 שקלים, כמו לכל רעיון שנועד לפגוע בתנאי העובדים החלשים, אין מקום במדינת ישראל בכלל, ובימי קורונה בפרט. צריך להשקיע בהשבחת כוח העבודה ומקומות עבודה עם שכר גבוה וכדי לעודד תעסוקה ולצמצם אבטלה, יש לאמץ את הצעתי להחיל את המודל הגרמני".