עובדי מוזיאון ישראל בירושלים הפגינו הבוקר (שלישי) מול הכניסה למוזיאון שנסגר מחודש מרץ לקהל הרחב ולא נפתח, תוך שהוא מותיר מאות עובדים בחל"ת. לטענת העובדים, הנהלת המוזיאון מנצלת את מצוקתם, ומתנה את פתיחת המוזיאון בהסכמתם לקיצוץ בשכרם.

העובדים שהפגינו נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "זה לא כל כך נעים לראות מוזיאון סגור", "אנחנו לא שקופים" ו"מפסיקים לשתוק". ההסתדרות במרחב ירושלים ויו"ר ועד עובדי המוזיאון, גיורא אלון, מתריעים כי אם הנהלת המוזיאון לא תתעשת, לא יהיה מנוס מהכרזת סכסוך עבודה במוזיאון ונקיטת צעדים ארגוניים.

כ-270 עובדי המוזיאון, מתפקידים שונים, הוצאו לחל"ת באמצע חודש מרץ. בניגוד להסכמים שנחתמו בין הנהלת המוזיאון להסתדרות במרחב ירושלים, ההפרשות הפנסיוניות של העובדים לא הופקדו לעובדים, ולא הוקמה קרן סיוע לעובדים נזקקים. בהסתדרות טוענים גם כי אין כיום מניעה לפתיחת המוזיאון, בהתאם להנחיות 'התו הסגול', בדומה ליתר המוזיאונים הגדולים בישראל שכבר נפתחו לקהל הרחב.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עשרות עובדי מוזיאון ישראל – המוזיאון הגדול והחשוב במדינה – הפגינו היום במחאה על כך שההנהלה מאיימת לפגוע בתנאי…

פורסם על ידי ‏Histadrut – ההסתדרות החדשה‏ ב- יום שלישי, 28 ביולי 2020

לטענתם, ההנהלה מתנה את פתיחת המוזיאון בהסכמת העובדים לקיצוצים בשכרם. העובדים דורשים מתנגדים למהלך חד צדדי שכזה, בלא הידברות, ומציינים כי מבדיקה שערכה נציגות העובדים באמצעות היועץ הכלכלי עמי כהן, נמצא כי בשלב זה מצבו הכלכלי של המוזיאון איננו מצדיק קיצוץ בשכר העובדים, שכן תכנית ההבראה שמבקשת הנהלת המוזיאון לבצע תותיר אותו בעודפים כספיים. המשמעות היא שבניגוד לטענת המוזיאון, ניתן להימנע מפגיעה בעובדים, שכבר תרמו למוזיאון ארבעה חודשי חל"ת.

את ועד העובדים מלווה מזכיר האיגוד המקצועי רפי מיוחס ממרחב ירושלים בהסתדרות, ויו"ר המרחב דני בונפיל. בהסתדרות מדגישים כי עד כה נהגה נציגות העובדים באחריות, וביקשה לשבת למו"מ לפתרון המשבר ולהחזיר את העובדים לעבודה סדירה, כפי שהוסכם ערב משבר הקורונה.

מוזיאון ישראל נפתח בשנת 1965 והוא אחד המוזיאונים הגדולים במזרח התיכון, ומחזיק כחצי מיליון פריטי אמנות, ביניהן יצירות של אמנים ישראלים, אמנים מהעולם ופריטי ארכיאולוגיה. המוזיאון מופעל על ידי חברה מעורבת בבעלות בחלקים שווים של ממשלת ישראל, עיריית ירושלים, הסוכנות היהודית, אקדמיה בצלאל, האוניברסיטה העברית, בית הנכות בצלאל וקרן היכל הספר. מנכ"ל המוזיאון הוא עידו ברונו.

תגובת מוזיאון ישראל: "הנהלת המוזיאון נלחמת על כל אחד ואחת מעובדיה והגישה כבר לפני כחודש וחצי מתווה לפיו יתאפשר לפתוח את המוזיאון בחודש אוגוסט ולהחזיר את כל העובדים. זאת ללא פיטורין וללא פגיעה בזכויותיהם הסוציאליות, תוך הפחתת שכר מינימלית, בממוצע כ-5%. אנו קוראים לוועד העובדים ולהסתדרות לסיים את המו"מ בהקדם ולאפשר את פתיחת המוזיאון".