איגוד המורים בירדן מתכנן הפגנת ענק מחר (רביעי), במחאה על מעצרם של 13 ממנהיגיו, ביניהם ראש האיגוד בפועל נאצר אלנוואצרה. התובע הכללי בירדן הטיל צו איסור פרסום על נסיבות מעצרם של 13 ממנהיגי איגוד המורים בירדן. האיגוד עצמו הוצא אל מחוץ לחוק לשנתיים הקרובות. המורים מוחים על תנאי העסקתם מאז ספטמבר האחרון.

יו"ר האיגוד אלנוואצרה נעצר בעקבות נאומו בתהלוכת מחאה ביום רביעי שעבר. במהלך התהלוכה נשא נוואצרה דברים בגנות ממשלת ירדן ורה"מ אל רזאז על אי מילוי חלקה בהסכם עם המורים.

בספטמבר האחרון השבית איגוד המורים הירדני את בתי-הספר ברחבי המדינה כמחאה על תנאי העסקתם. לאחר מספר התנגשויות אלימות עם המשטרה ושביתה שנמשכה כחודש הגיעו איגוד המורים וממשלת ירדן להסכם במסגרתה תועלה משכורתם של המורים ב-50% במהלך 2020. יש לציין שהעלאה זו הוסכמה עוד בשנת 2014 אך טרם קוימה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עם פרוץ משבר הקורונה והעמקת המשבר הכלכלי הכריזה ממשלת ירדן באפריל כי היא משעה את כל העלאות השכר במגזר הציבורי עד ל-2021. בעקבות הצהרה זו התחדשה במאי מחאת המורים בירדן. בשיאה של המחאה ארגן האיגוד תהלוכה בת יומיים.

לדברי שר החינוך עילת המעצר היא הפרת הסדר הציבורי, אי סדרים כספיים וחשד לשחיתות. ביום שבת פשטו כוחות הבטחון על משרדי האיגוד בעמאן ובכרכ [עיר בירדן] ועצרו מנהיגים נוספים של האיגוד. כמו כן הודיעה הממשלה על סגירת האיגוד והשעיית פעולתו לשנתיים. במקביל מינה שר החינוך ועדה שתסדיר את ענייני המורים ותנהל את נכסי האיגוד.

מוראד עדליה, מנהיג מפלגת האופוזיציה "חזית העבודה האסלאמית", אמר כי המעצרים יחמירו את המתח בין הממשלה ובין החברה הירדנית הנאנקת תחת עול המשבר הכלכלי.

ביום ראשון נפגש ראש הממשלה, אל רזאז, עם מנהיגי האיגודים המקצועיים, והצהיר כי הממשלה תדאג מתוך אחריות כוללת למימוש זכותם של התלמידים לחינוך. יו"ר מועצת האיגודים המקצועיים, עאזם אל קדומי, מסר כי המפגש היה המשך לשיחות בין הממשלה והאיגודים על מנת להגיע להבנות והסכמות בנוגע למספר בעיות שעל הפרק.