קבוצה של 15 כלכלנים, מהבכירים והמשפיעים בישראל, פרסמו גילוי דעת בו קראו לממשלה לאמץ בהקדם תקציב דו שנתי. זאת, על רקע המחלוקת הפוליטית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, לבין שר הביטחון בני גנץ. עד כה אמר נתניהו כי כל הגורמים המקצועיים תומכים בתקציב חד שנתי, אך נראה שמכתב זה משנה את התמונה.

במכתב מסבירים הכלכלנים כי בעקבות הזמן שבוזבז הבחירה למעשה איננה בין תקציב שנתי לתקציב דו שנתי, אלא בין תקציב לשלושה חודשים לתקציב ל-15 חודשים.

"למרות אי הוודאות, קיומו של תקציב לשנה ורבע חיוני מאין כמוהו להארכת אופק התכנון של הממשלה, של המגזר העסקי ושל משקי הבית" כתבו הכלכלנים, "שככל שישתנו הנסיבות ויתעורר הצורך, ניתן יהיה לעדכן את התקציב כמקובל".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על תקציב לשלושה חודשים בלבד אמרו כי הוא "יגביר את אי הוודאותה כלכלית", וכי הוא "אינו מקובל בעולם, הוא לא יהיה מובן בשווקים, וייצור את הרושם של העדר מסגרת תקציבית ואבדן דרך". הכותבים הבהירו כי "דעתנו זו נובעת משיקולים מקצועיים בלבד ללא כל התייחסות להיבטים  הפוליטיים".

מדובר בקבוצה גדולה של כלכלנים מכל הקשת הפוליטית. כולם פרופסרים ומרצים, רבים מהם מילאו תפקידים ביצועיים משמעותיים במערכת הכלכלית:

צבי אקשטיין – משנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, דיקן בית הספר לכלכלה בבינתחומי
אבי בן-בסט – מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, המכללה למינהל
חיים בן-שחר – יו"ר הוועדה לרפורמה במסים לשעבר, אוניברסיטת תל אביב
ראובן גרונאו – חבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל לשעבר, האוניברסיטה העברית
מומי דהן – הוביל מגוון ועדות ציבוריות, האוניברסיטה העברית
אלחנן הלפמן – חבר במועצה המייעצת לבנק ישראל, חתן פרס נמרס לכלכלה
יוסי זעירא – חוקר מדיניות פיסקלית, האוניברסיטה העברית
מנואל טרכטנברג – חבר ועדת הכספים, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, האוניברסיטה העברית
מנחם יערי – נשיא האוניברסיטה הפתוחה לשעבר
אלמה כהן – אוניברסיטת תל אביב
עומר מואב – האוניברסיטה העברית
יעקב פרנקל – נגיד בנק ישראל לשעבר, יו"ר ג"יי פי מורגן צ'ייס
אפרים צדקה – לשעבר חבר במועצה המנהלית של בנק ישראל, חבר במגוון ועדות ציבוריות
אסף רזין – לשעבר ראש הרשות לתכנון כלכלי במשרד האוצר, יועץ בקרן המטבע הבינלאומית
איתן ששינסקי – ראש הוועדה למיסוי רווחי הגז, האוניברסיטה העברית

אתמול (רביעי) חזר ישראל כ"ץ על כוונתו להתעקש על תקציב חד שנתי. בראיון לקרן מרציאנו ב-N12 אמר כ"ץ כי ביקש להביא את התקציב לשנת 2020 לאישור הממשלה כבר ביום ראשון. שר האוצר אמר כי מניעיו של גנץ פוליטיים: "בני גנץ כשר ביטחון רוצה תקציב וכממלא מקום ראש הממשלה שמסתכל על עניינים אחרים הוא פחות רוצה". לדבריו הוא מחכה לאור ירוק מראש הממשלה: "אנחנו ערוכים להביא את התקציב ואת חוק ההסדרים, ורק אז נתפנה לוויכוחים הפוליטיים".