שיעור האבטלה בסוף שנת 2020 עלול לעמוד על 15%, כך עולה מהתרחיש הפסימי של אגף הכלכלנית הראשית שפרסם היום (ראשון) עדכון תחזיות צמיחה לאור משבר הקורונה. האוצר גם עדכן כלפי מטה את הצמיחה בתרחיש הפסימי, וחוזה התכווצות של 7.2% בשנת 2020.

התרחיש הפסימי של האוצר צופה חזרה למגבלות בריאותיות שיביאו להאטת הפעילות הכלכלית. עם זאת יש לציין שלא מדובר בתרחיש שלוקח בחשבון אפשרות לסגר נוסף. במקרה של חזרה לסגר, הפגיעה הכלכלית צפויה להיות קשה באופן משמעותי מהתרחישים שפרסם היום האוצר.

בתרחיש האופטימי, שבו ממשיכות ההקלות וההתאוששות, האוצר צופה כי שיעור האבטלה יעמוד בסוף השנה על 10%, ובתרחיש הפסימי שבו ישנה חזרה כלשהי למגבלות, השנה צפויה להסתיים עם 15% אבטלה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

באוצר גם עדכנו את התחזיות לצמיחה בשנת 2021. על-פי התרחיש הפסימי הצמיחה השנתית ב-2021 צפויה לעמוד על 2.2% בלבד, ובתרחיש האופטימי הצמיחה צפויה לעמוד על 5.7%.

פנסיונרים מפגינים נגד הקיצוץ בפנסיות כחלק ממדינייות הצנע של תכנית החילוץ. 3 באוקטובר 2017 (AP Photo/Petros Giannakouris)

באוצר גם טענו כי התאוששות מלאה ממשבר הקורונה עלולה לקחת 4-5 שנים, וכי חזרה לתעסוקה מלאה לוקחת שנים רבות לאחר משבר כלכלי. בדו"ח הזכירו את משבר החוב במדינות אירופה שנוצר כתוצאה מהמשבר הכלכלי ב-2008, שההתאוששות ממנה לקחה באזורים מסוימים כעשור. עם זאת, באוצר לא ציינו שמדובר באזורים שסבלו מקיצוצים תקציביים עקביים בזמן המשבר, בניגוד להמלצותיהם של הגופים הכלכליים העולמיים, קיצוצים שהאטו את קצב התאוששות המשק.​