"אם לא יהיה לי כסף לשלם משכורות אוגוסט, השערים שלנו ייסגרו", אמר היום (שני) פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל בית חולים הדסה, בוועדת ביקורת המדינה בכנסת. גם מנכ"ל שערי צדק עופר מרין התריע בוועדה על גרעונות שמסכנים את היכולת של בתי החולים הציבוריים להמשיך ולפעול. 250 עובדים כבר הוצאו לחל"ת בהדסה, והדבר פוגע ביכולת התפקוד של בתי החולים. משרד הבריאות העביר את התשלום על טיפולי הקורונה של מרץ רק כעת – חמישה חודשים לאחר ביצועם.

לעומת בתי החולים הממשלתיים, בתי החולים הציבוריים עוד לא קיבלו תוספת תשלום עבור הטיפול בחולי קורונה. לפי רוטשטיין, הסיבה לעיכוב התשלומים עבור פעילות הקורונה היא שמשרד האוצר ומשרד הבריאות עוד לא הסכימו על הסכום שבתי החולים יקבלו עבור כל חולה. בנוסף לגרעונות שנוצרו מפעילות הקורונה הלא מתוקצבת, גרעונות נוספים הצטברו לבתי החולים הציבוריים בגלל ביטול הפעילות האלקטיבית מחודשים מרץ עד מאי. בבית החולים הדסה נוספו גם סגירת תיירות המרפא ושיתופי הפעולה עם הרשות הפלסטינית. כעת הגרעון בבית החולים הדסה עין כרם עומד על סך של 200 מיליון שקלים. 

רק עכשיו, הסביר רוטשטיין בוועדה, משרד הבריאות והאוצר מתחילים להוציא תמיכות לבתי החולים הציבוריים עבור טיפול בחולי קורונה שהתבצע ממרץ –  אבל זה לא מספיק כדי לכסות על הגרעונות שהצטברו. בהדסה כבר נשלחו 250 עובדים לחל"ת כי לא היה כסף לשלם את משכורתם. בשערי צדק, בוטלו אתמול ניתוחים עקב העומסים. "הצוות שלי לא לקחו חופשות כבר חודשים," אמר פרופ' רוטשטיין, "והם ירצו להיות עם משפחותיהם בחגים. אני חושש מקריסת הצוות, ועוד לא חורף."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פרופ' רוטשטיין ציין כי אחת הפתרונות האפשריות הוא ביטול ההנחות על סך 600 מיליון שקלים שמשרד הבריאות קבע שבתי החולים הציבוריים מחוייבים להציע לקופות החולים. "משרדי הבריאות והאוצר חייבים לסדר את זה. צריך לקיים את בתי החולים."