מימדי האסון בביירות מתבררים: מעל 113 הרוגים ו-4,000 פצועים, ומעל 300 אלף איש ללא קורת גג בעקבות שני פיצוצים בנמל ביירות שאירעו אמש (שלישי). החומר שהתפוצץ הוא אמוניום חנקתי, שיצר גלי הדף רבים מהם נהרסו בניינים ותשתיות רבים בעיר. הסיבה לפיצוץ טרם נודעה. במדינה, שסובלת ממשבר כלכלי ומסכנת רעב בחודשים האחרונים, הוכרז מצב חירום למשך שבועיים.

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

בכירים בלבנון ידעו על החומרים המסוכנים בנמל

רשת אל-ג'זירה מדווחת כי בכירים בלבנון ידעו על מטען האמוניום החנקתי המסוכן כבר לפני שש שנים לכל הפחות. החומר, המשמש בתעשיית חומרי הנפץ והדשנים, הגיע ללבנון במקרה, על גבי ספינת משא רוסית שסבלה מתקלה טכנית.​

סכנת רעב בלבנון בעקבות פגיעה במאגר החיטה הגדול במדינה

זירת הפיצוץ בבירות. מה שנראה כערימת חול במרכז התמונה היה מאגר החיטה הגדול בלבנון (AP Photo/Hussein Malla)

ההרס הרב שנגרם בפיצוץ צפוי להחריף את המשבר הכלכלי במדינה, שנמצאה גם לפניו בסכנת רעב. ברבות מהתמונות של אתר הפיצוץ ניתן לראות ערימה גבוהה של מה שנראה כחול ים. אלא שלא מדובר בחול, אלא במאגר חיטה, מהגדולים ביותר בלבנון, שזוהם כעת בכימיקלים מהפיצוץ.​

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לצד השבתת הנמל הראשי במדינה, דרכו נכנס כ-80% מהיבוא הימי ללבנון, מדובר באיום משמעותי על בטחונם התזונתי הרעוע ממילא של תושבי לבנון.

אל ג'זירה: 200 אלף חסרי בית בעקבות הפיצוץ

על פי דיווחים ברשת אל-ג'זירה, מניין ההרוגים עומד על מעל 100 ולפחות 4,000 נפצעו. מעל 200 אלף איש איבדו את בתיהם בפיצוץ. העלות הצפויה של טיפול בנזקי הפיצוץ: 2-5 מיליארד דולר, לפי מושל העיר מרואן עבוד.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הודיע כי יגיע ללבנון מחר (ה') לבחון מתן סיוע בעקבות האסון

מלשכתו של מקרון נמסר לסוכנות הידיעות AP כי בכוונתו של מקרון להיפגש עם הצמרת הפוליטית של המדינה כדי לראות כיצד צרפת יכולה לסייע למדינת החסות שלה לשעבר.

במקביל הודיע צרפת על הגעת אנשי צוותי חירום ומשלוח מספר טונות של ציוד רפואי.

עלה ל-300 אלף מספר האנשים שביתם נהרס בפיצוץ בנמל ביירות

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב, הכריז על מצב חירום מיוחד בביירות למשך השבועיים הקרובים

ממשלת לבנון שמה מספר גורמים רשמיים בנמל ביירות במעצר בית

ממשלת לבנון הודיעה כי מספר גורמים רשמיים בנמל ביירות יושמו במעצר בית.

המעצרים, על רקע טענות שהרשלנות היא שגרמה לפיצוץ בו נהרגו למעלה ממאה בני אדם. ההודעה עליהם פורסמה עם תום ישיבת קבינט בה הוכרז על מצב חירום לשבועיים.

מניין ההרוגים באסון עלה ל-113 לפחות

לאות הזדהות: בניין עיריית תל אביב הואר בצבעי דגל לבנון

עיריית תל אביב מוארת בצבעי דגל לבנון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90).

הדיווחים המוקדמים

פיצוץ ענק התרחש אמש (שלישי) בנמל ביירות מסיבה שאינה ברורה. הפיצוץ אירע בהאנגר 12 בנמל שבדרום העיר, ולפי הרשויות בלבנון הוא נגרם מפיצוץ מטען של אמוניום חנקתי שאוכסן במקום. עד כה אותרו לפחות 78 הרוגים ויותר מ-4,000 פצועים.

גורמים רשמיים בלבנון אמרו כי מספר הפצועים וההרוגים צפוי לעלות ככל שימשכו מאמצי החילוץ. בתי החולים בעיר שמטפלים גם בחולי מגיפת הקורונה מלאים בפצועים ומתקשים להעניק טיפול לכולם.

גורמים ישראליים בכירים הבהירו כי ישראל לא עומדת מאחורי הפיצוץ. בהנחיית שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, פנתה ישראל ללבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בינלאומיים והציעה סיוע הומניטארי רפואי. הבית הלבן מסר כי ארה"ב עוקבת אחר האירוע ומוכנה להעניק סיוע.

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב, הכריז על יום אבל במדינה. בנאום לאומה אמר דיאב: "האחראים לאסון הזה ישלמו מחיר. זה לא יעבור ללא עונש". בעיר הוכרז מצב חירום למשך שבועיים.

עיתונים מקומיים בביירות דיווחו כי תושבים בקפריסין שמעו את שני הפיצוצים בנמל ביירות. תושב ניקוסיה המרוחקת 241 ק"מ מביירות, דיווח כי ביתו רעד מההלם של הפיצוץ השני. שגרירות קזחסטן בבירות הודיעה כי שגריר קזחסטן נפגע מהפיצוץ וחלק ממבנה השגרירות ניזוק.

הנזק בתמונות

אמבולנסים חולפים על פני אתר הפיצוץ בביירות. בתי החולים בעומס של פצועים (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)

זירת הפיצוץ בבירות, לבנון. 4 באוגוסט (AP Photo/Hassan Ammar)

זירת הפיצוץ בבירות, לבנון. 4 באוגוסט (AP Photo/Hassan Ammar)