הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (חמישי) על כוונתה להטיל קנס בסך 1,101,600 שקלים על חברת רוהקר אחזקות בע"מ. החברה עוסקת בתחום הפיננסי תחת השם "טופ פיננסי" ומואשמת בכך שנקטה בפעולות של הטעיה ו"השפעה בלתי הוגנת" כלפי הצרכנים.

לאחר תלונות רבות שהגיעו אל הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, החלה הרשות בחקירה נגד רוהקר אחזקות בע"מ.

החקירה העלתה כי שיטת הפעולה הייתה כזו: נציגת מכירות של חברת "טופ פיננסי" (חברה המתמחה בהחזרי מס ועובדת בשיתוף פעולה עם מס הכנסה) מתקשרת ללקוח ומודיעה לו כי הוא זכאי להחזר מס בגובה של 8,000 שקלים, וכי לצורך קבלת הכסף ופתיחת תיק לקוח, הוא נדרש לשלם סכום חד-פעמי של 990 שקלים. מובטח לו כי מחצית מהסכום ישוב אליו בסיום התהליך.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לאחר שהלקוח מאשר אישור טלפוני, נשלחים אליו טפסים לחתימה וביניהם ייפוי כוח מול הביטוח הלאומי ומס הכנסה. למעשה, רק בשלב הזה, פונה חברת "טופ פיננסי" אל הרשויות ומבצעת בדיקה בנוגע לזכאות הצרכן להחזרי מס. למרות, שהיא כבר הצהירה בפני הלקוח כי הוא זכאי להחזר מס של 8,000 שקלים. ​

"תופעת העוקץ הפיננסי החלה להרים את ראשה"

"אנו ברשות מזהים מעבר מעוקץ הטלמרקטינג, לעוקצים פיננסיים שונים בתחומי ההלוואות, החזרי המס והביטוחים"  כך מזהירה היום אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין והוסיפה, "על הצרכנים להיות מודעים לתופעה זו ולנקוט משנה זהירות כאשר פונים אליהם בהצעות לשירות כזה".

לחברת רוהקר אחזקות בע"מ אין הרשעות קודמות ולכן הקנס הכספי הופחת ב 20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן. במקור הסכום היה 1,377,000 שקלים ופחת ל 1,101,600 שקלים.

תגובת חברת רוהקר אחזקות בע"מ טרם התקבלה, ובמידה ותתקבל תצורף לכתבה זו.